Înapoi la știri

Vernisaj internațional la Galeria "Matei Stegerean" din Oradea, cu ocazia Zilei Fotografiei Maghiare

01 Sep 2024
3 minute min
Maria Simionescu

Vernisaj internațional la Galeria "Matei Stegerean" din Oradea, cu ocazia Zilei Fotografiei Maghiare

Galeria "Matei Stegerean" din cadrul Centrului Expozițional din Palatul Princiar al Cetății medievale Oradea a fost gazda a două expoziții internaționale de artă fotografică, desfășurate cu ocazia Zilei Fotografiei Maghiare. Evenimentul a reunit membri ai mai multor organizații fotografice din România, dar și din Ungaria.

La eveniment, artistul fotograf Ștefan Toth Istvan, președintele AIEFA și curator al expozițiilor, a salutat publicul și a explicat contextul organizării acestor vernisaje. Au fost prezenți și invitați de seamă, precum dr. ing. Patricia Maria Știrbu, președintele Summit Agro România, precum și dr. ing. Dorin Popa, președintele Asociației pentru Cultura și Civilizația Vinului Millesime Oradea, care au evidențiat importanța artei fotografice în comunicarea vizuală.

Stanik Istvan, specialist în media și director tehnic al "Magyar Hazak Halozat", a transmis salutările președintelui Institutului Bazin Carpatin, dr. Szabo Pal Csaba, apreciind inițiativa organizării expoziției în această zi specială, care îi aduce omagiu creativilor din domeniu.

În cadrul primului vernisaj, trofeul și placheta "Carol Pop de Szathmari - Szathmari Pap Karoly" au fost înmânate artistului fotograf Timar Zoltan din Marghita. Expoziția conține 93 de fotografii semnate de artiști din Serbia, Slovacia, România, Ucraina și Ungaria. Lucrările pot fi vizionate pe site-ul AIEFA, eurofotoart.ro.

După prima expoziție, a avut loc vernisajul expoziției "Anuala Organizațiilor MAFOSZ", care reunește 45 de fotografii realizate de membrii a nouă organizații din România, Slovacia și Ungaria. Președintele MAFOSZ, Horvath Imre, a subliniat semnificația Zilei Fotografiei Maghiare, sărbătorită din 2003, și a oferit un album "Foto Hungaricum" și premii președinților organizațiilor participante.

Evenimentul a fost transmis live pe Facebook și a fost însoțit de moment muzical, oferit de artistul de vioară Thurzo Sandor Jozsef. Expozițiile sunt vizibile și pe ecranele mijloacelor de transport din Oradea, datorită colaborării dintre AIEFA și OTL.

Publicul este invitat să viziteze expozițiile până pe 6 octombrie, în zilele de luni și miercuri între orele 14:00 - 18:00, iar marți, joi și vineri între orele 10:00 - 14:00. Intrarea este gratuită pentru toți vizitatorii.

Alte postari din Cultura
Cultura

Filarmonica de Stat Oradea sprijină tinerii artiști pe scena „Enescu – Bartók”

Filarmonica de Stat Oradea le oferă tinerilor artiști în formare ocazia de a performa pe scena prestigioasă a sălii „Enescu – Bartók”, contribuind astfel la dezvoltarea carierei lor. Conform crisana.ro, acest demers face parte din proiectul FIL Nouveau/Feel Young, dedicat susținerii celor mai promițători muzicieni emergenți.

Cultura

Eveniment special pentru mame la Hotel DoubleTree by Hilton Oradea

Joi, 30 aprilie, de la ora 18.00, Hotel DoubleTree by Hilton Oradea va găzdui „Girls’ Night Out Pentru Mame”, o seară dedicată în mod special femeilor. Potrivit crisana.ro, evenimentul marchează lansarea volumului de debut al Marietei Murg, intitulat „Până în rai și înapoi de un infinit de ori”, și promite momente de relaxare și socializare.

Cultura

Deschiderea expoziției „Lumina ce o ducem mai departe” la Oradea

Miercuri, 29 aprilie, începând cu ora 14.00, va avea loc inaugurarea expoziției itinerante de fotografie „Lumina ce o ducem mai departe” la Secția Muzeul Orașului Oradea. Evenimentul este organizat de Muzeul Țării Crișurilor Oradea – Complex Muzeal, Asociația „Bihorenii din Banat”, Muzeul Municipal din Beiuș și Facultatea de Arte din cadrul Universității de Vest Timișoara, cu sprijinul Consiliului Județean Bihor și al Primăriei Municipiului Oradea.

Acasa Recente Radio Județe