Înapoi la știri

Toamna culturală la Teatrul Regina Maria din Oradea

02 Oct 2024
4 minute min
Maria Popescu

Toamna culturală la Teatrul Regina Maria din Oradea

Teatrul Regina Maria din Oradea își deschide porțile pentru o nouă stagiune, aducând un program diversificat pentru iubitorii de teatru. Acesta cuprinde nouă reprezentații, inclusiv un spectacol invitat și o premieră a trupei Arcadia.

Printre spectacolele din repertoriu se numără "Galcevile din Chioggia", care va fi jucat la Sala Mare, și "Crestini", care revine în Sinagoga Neologă Zion, în cadrul festivalului Oradea FestiFall. Pe 13 octombrie, la ora 19.00, va avea loc o reprezentație a piesei "Crestini", scrisă de Lucas Hnath și regizată de Radu Iacoban, abordând teme de revoltă în rândul unui grup de credincioși.

În continuare, pe 14 octombrie, la aceeași oră, "Galcevile din Chioggia", de Carlo Goldoni, regizat de Șerban Borda, va explora conflictele cauzate de plictiseală în oraș. Apoi, pe 15 octombrie, publicul este invitat la "Oferta atractivă", o comedie de Anton Fink, în regia Elvirei Rimbu, care va discuta despre monotonia în căsnicie și despre căutarea de noi metode de a păstra dinamismul relației.

Spectacolul invitat "Eu sunt Luli", de Cristina Bilciu, va avea loc pe 16 octombrie și va aborda problemele cu care se confruntă persoanele cu dizabilități intelectuale și/sau psihosociale. Pe 24 octombrie, "Cyrano de Bergerac", adaptare de Martin Crimp, va invita la reflecție asupra prejudecăților care ne definesc perspectiva asupra lumii, în regia lui Horia Suru.

Trupa Arcadia va prezenta pe 6 octombrie, la ora 11.00, "Muzicanții din Bremen", care vorbește despre împlinirea idealurilor în ciuda obstacolelor. O altă premieră, "O rază de soare" de Al. T. Popescu, va avea loc pe 19 și 26 octombrie, explorând prietenia dintre o balerină de porțelan și un șoricel dintr-o pivniță.

Teatrul Regina Maria va organiza pe 5 octombrie o zi de porți deschise, oferind tuturor iubitorilor de teatru o experiență plină de surprize. De asemenea, pe 29 și 31 octombrie, vor fi abordate teme legate de fundamentele unei familii și conflictul intergenerațional în piesele "Genul Acuzativ" de Mimi Brănescu și "Fiul" de Florian Zeller.

Actorii trupei "Iosif Vulcan" vor rezona pe scena Festivalului Național de Teatru de la București cu "Cyrano de Bergerac" și sunt invitați să participe la "Zilele teatrului german" din Timișoara cu piesa "Rabbit Hole". Trupa Arcadia, de asemenea, va fi prezentă la Festivalul Internațional de Animație "Sub bagheta lui Merlin" din Timișoara.

Alte postari din Cultura
Cultura

Filarmonica de Stat Oradea sprijină tinerii artiști pe scena „Enescu – Bartók”

Filarmonica de Stat Oradea le oferă tinerilor artiști în formare ocazia de a performa pe scena prestigioasă a sălii „Enescu – Bartók”, contribuind astfel la dezvoltarea carierei lor. Conform crisana.ro, acest demers face parte din proiectul FIL Nouveau/Feel Young, dedicat susținerii celor mai promițători muzicieni emergenți.

Cultura

Eveniment special pentru mame la Hotel DoubleTree by Hilton Oradea

Joi, 30 aprilie, de la ora 18.00, Hotel DoubleTree by Hilton Oradea va găzdui „Girls’ Night Out Pentru Mame”, o seară dedicată în mod special femeilor. Potrivit crisana.ro, evenimentul marchează lansarea volumului de debut al Marietei Murg, intitulat „Până în rai și înapoi de un infinit de ori”, și promite momente de relaxare și socializare.

Cultura

Deschiderea expoziției „Lumina ce o ducem mai departe” la Oradea

Miercuri, 29 aprilie, începând cu ora 14.00, va avea loc inaugurarea expoziției itinerante de fotografie „Lumina ce o ducem mai departe” la Secția Muzeul Orașului Oradea. Evenimentul este organizat de Muzeul Țării Crișurilor Oradea – Complex Muzeal, Asociația „Bihorenii din Banat”, Muzeul Municipal din Beiuș și Facultatea de Arte din cadrul Universității de Vest Timișoara, cu sprijinul Consiliului Județean Bihor și al Primăriei Municipiului Oradea.

Acasa Recente Radio Județe