Înapoi la știri

Crosul Inimă de Leu revine la Oradea pentru promovarea sănătății cardiovasculare

23 Sep 2025
2 minute min
Ion Ionescu

Crosul Inimă de Leu revine la Oradea pentru promovarea sănătății cardiovasculare

La Oradea, una dintre cele mai vechi competiții de alergare, Crosul Inimă de Leu, este programată duminică, 28 septembrie, pe pista de la Baza Sportivă Antonio Alexe din cartierul Ioșia. Evenimentul va începe la ora 10:00 și este deschis tuturor categoriilor de vârstă, într-o zi estimată a fi una ideală pentru o alergare de toamnă.

Concursul este organizat de Lions Oradea, DJST Bihor, Lions 22 Oradea și Leo Black Eagle, cu susținerea prof. univ. dr. Mircea Popescu, cardiolog orădean dedicat prevenirii bolilor cardiovasculare. Prin acest eveniment, se dorește conștientizarea importanței activității fizice pentru sănătate, considerând alergarea drept „medicament” esențial.

O inițiativă recentă a Lions Oradea, menționată de crisana.ro, a constat într-un parteneriat cu FC Bihor. Această colaborare a adus bucurie în sufletul a 32 de copii, care au vizitat stadionul, au alergat alături de jucătorii echipei și au urmărit un meci amical, experimentând astfel un moment plin de emoție și zâmbete.

Organizatorii subliniază că scopul competiției este promovarea unui stil de viață sănătos, reducerea riscului apariției bolilor cardiovasculare și creșterea interesului pentru educația fizică. „Toți participanții vor argumenta prin exemplul lor un stil de viață sănătos și necesitatea sportului”, transmit ei, adăugând că în prezent inactivitatea fizică, obezitatea și alți factori de risc cresc alarmant.

Alte postari din Sanatate
Sanatate

Ebola outbreak in DR Congo could become worst in history, Africa CDC warns - Al Jazeera

The ⁠number of confirmed cases in ⁠the country has ​increased to 837, including 196 deaths. xwhatsapp-strokecopylinkgoogleAdd Al Jazeera on Googleinfoplay videoplay videoVideo Duration 01 minutes 31 seconds play-arrow01:31DR Congo battles growing Ebola outbreak: Hope emerges amid crisis The current Ebola outbreak in the Democratic Republic of Congo (DRC) could become deadlier than the worst outbreak on record, which killed more than 11,000 people, says the head of Africa’s Centres for Disease Control and Prevention (Africa CDC).

Acasa Recente Radio Județe