Înapoi la știri

Expozitii de arta fotografica in mijloacele de transport din Oradea

14 Jul 2024
3 minute min
Simona Stan

Expozitii de arta fotografica in mijloacele de transport din Oradea

Oradea continuă să își impresioneze călătorii cu expoziții de artă fotografică prezentate în mijloacele de transport în comun. Organizate de Asociația Internațională "Euro Foto Art" și Summit Agro România, aceste expoziții au fost posibile datorită colaborării dintre cele două entități și OTL. Semnarea actului adițional la Protocolul de colaborare 155/26.05.2022 a avut loc recent la sediul OTL, protocol semnat de directorul general OTL, ing. Adrian Revnic, și artistul fotograf Ștefan Tóth István, președintele AIEFA.

În baza acestui protocol, peste 2000 de imagini au fost prezentate pe ecranele mijloacelor moderne de transport ale OTL, aducând arta fotografică mai aproape de călători și turiști. În ultima perioadă, au avut loc 45 de expoziții ale artiștilor fotografi din Canada, Egipt, Germania, Italia, Japonia, Polonia, Serbia, Slovacia, Republica Moldova, Ucraina și Ungaria.

Acest document semnat permite publicului din Oradea, precum și turiștilor care vizitează orașul, să admire fotografiile expuse în cele patru galerii din cadrul Centrului Expozițional EFA și Centrului Expozițional al Federației Internaționale de Artă Fotografică din Palatul Princiar al Cetății medievale Oradea (Corpul E, parter). De asemenea, ele pot fi văzute în secția Muzeului Orașului Oradea, parte a Muzeului Țării Crișurilor - Complex Muzeal.

Președintele cunoscutei asociații a anunțat cu această ocazie o donație în premieră națională către OTL SA: expoziția de artă fotografică "Campionatul European al Vatmanilor", alcătuită din 72 de fotografii realizate de artiștii fotografi Csiki János, Nicolae Meseșan și Ștefan Tóth István AFIAP, ESFIAP. Aceste fotografii vor fi expuse în atelierele de lucru ale OTL.

Pentru a populariza acest proiect inovator în România, s-a convenit ca expozițiile să fie prezentate nu doar în mijloacele de transport, ci și în stațiile de tramvai și autobuz din Oradea.

Organizatorii acestui proiect invită pe toți iubitorii de fotografie artistică să participe lunar la aceste expoziții, menite să facă deplasările cu mijloacele de transport în comun mai plăcute.

Alte postari din Cultura
Cultura

Filarmonica de Stat Oradea sprijină tinerii artiști pe scena „Enescu – Bartók”

Filarmonica de Stat Oradea le oferă tinerilor artiști în formare ocazia de a performa pe scena prestigioasă a sălii „Enescu – Bartók”, contribuind astfel la dezvoltarea carierei lor. Conform crisana.ro, acest demers face parte din proiectul FIL Nouveau/Feel Young, dedicat susținerii celor mai promițători muzicieni emergenți.

Cultura

Eveniment special pentru mame la Hotel DoubleTree by Hilton Oradea

Joi, 30 aprilie, de la ora 18.00, Hotel DoubleTree by Hilton Oradea va găzdui „Girls’ Night Out Pentru Mame”, o seară dedicată în mod special femeilor. Potrivit crisana.ro, evenimentul marchează lansarea volumului de debut al Marietei Murg, intitulat „Până în rai și înapoi de un infinit de ori”, și promite momente de relaxare și socializare.

Cultura

Deschiderea expoziției „Lumina ce o ducem mai departe” la Oradea

Miercuri, 29 aprilie, începând cu ora 14.00, va avea loc inaugurarea expoziției itinerante de fotografie „Lumina ce o ducem mai departe” la Secția Muzeul Orașului Oradea. Evenimentul este organizat de Muzeul Țării Crișurilor Oradea – Complex Muzeal, Asociația „Bihorenii din Banat”, Muzeul Municipal din Beiuș și Facultatea de Arte din cadrul Universității de Vest Timișoara, cu sprijinul Consiliului Județean Bihor și al Primăriei Municipiului Oradea.

Acasa Recente Radio Județe