Înapoi la știri

Spitalul Municipal Beius a angajat primul medic oncolog

21 Aug 2024
2 minute min
Ion Ionescu

Spitalul Municipal Beius a angajat primul medic oncolog

Recent, Spitalul Municipal "Episcop Nicolae Popovici" din Beius a marcat o realizare importantă prin angajarea primului medic oncolog. Managerul spitalului, Claudiu Lupau, a subliniat, cu ocazia bilanțului pe anul 2023, că una dintre prioritățile echipei sale este atragerea de specialiști în diferite domenii pentru a întări încrederea pacienților în serviciile oferite.

Lupau a menționat: „Ne-am urmat planul strategic și ne-am concentrat pe obiectivele stabilite, astfel încât să devenim atractivi pentru medicii specialiști, oferindu-le oportunități de dezvoltare profesională.” În ultimii trei ani, spitalul a reușit să colaboreze cu 31 de medici, lucru ce a avut un impact semnificativ asupra rezultatelor înregistrate, contribuind la îmbunătățirea specialităților deficitare.

Spitalul a investit resurse pentru a crea un mediu propice desfășurării unui act medical de calitate. În acest context, conducerea spitalului a anunțat recent finalizarea amenajării cabinetelor de Oncologie și Nefrologie, cu aprobarea posturilor corespunzătoare în cadrul Consiliului Local. Această inițiativă are drept scop deservirea pacienților din zona Beiusului cu specialiști locali, eliminând astfel necesitatea unor călătorii frecvente spre alte centre.

Luni, 19 august, managerul spitalului a anunțat pe rețelele sociale că, după aproape un an de eforturi, s-a semnat contractul cu noul medic oncolog, dr. Kocsis Gergo, absolvent al Facultății de Medicină și Farmacie Oradea. Activitatea acestuia va începe în jurul datei de 1 septembrie, iar cabinetul său va fi situat în clădirea Stationar II (Spitalul Vechi).

Conducerea spitalului își propune să comunice în curând programul de consultații pentru a oferi pacienților oncologici din zonă acces la servicii medicale specializate direct în Beius.

Alte postari din Sanatate
Sanatate

Ebola outbreak in DR Congo could become worst in history, Africa CDC warns - Al Jazeera

The ⁠number of confirmed cases in ⁠the country has ​increased to 837, including 196 deaths. xwhatsapp-strokecopylinkgoogleAdd Al Jazeera on Googleinfoplay videoplay videoVideo Duration 01 minutes 31 seconds play-arrow01:31DR Congo battles growing Ebola outbreak: Hope emerges amid crisis The current Ebola outbreak in the Democratic Republic of Congo (DRC) could become deadlier than the worst outbreak on record, which killed more than 11,000 people, says the head of Africa’s Centres for Disease Control and Prevention (Africa CDC).

Acasa Recente Radio Județe