Înapoi la știri

Primăria Municipiului Beiuș promite îmbunătățiri în serviciile medicale locale

02 Jun 2025
2 minute min
Maria Simionescu

Primăria Municipiului Beiuș promite îmbunătățiri în serviciile medicale locale

Primăria Beiuș anunță că, în parteneriat cu Spitalul Municipal "Episcop Nicolae Popovici", depune un nou proiect cu finanțare europeană, potrivit site-ului oficial. Termenul pentru depunerea proiectului a fost vineri, 30 mai. Conform comunicatului, inițiativa face parte din apelul PS/585 – „Investiții în infrastructura unităților care furnizează servicii de paliativ”, lansat de Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene, prin Programul Sănătate.

Conform sursei citate, proiectul are ca scop modernizarea completă a clădirii destinat Sectiei de îngrijiri paliative. Aceasta va include reabilitarea spațiilor interioare, inclusiv a grupurilor sanitare, și reștructurarea sistemelor electrice, sanitare și de încălzire. De asemenea, vor fi instalate echipamente moderne și eficiente din punct de vedere energetic și se va dota cu aparatură medicală specializată și echipamente informatice.

Primăria menționează că, pe lângă renovarea infrastructurii, se vor amenaja spații verzi și zone de relaxare, importante pentru bunăstarea pacienților, notează crisana.ro. Aceste măsuri urmăresc să ofere condiții sigure și decente atât pentru pacienți, cât și pentru personalul medical. În acest mod, autoritățile locale doresc să îmbunătățească calitatea serviciilor medicale din zonă, promițând o îngrijire paliativă mai modernizată și mai umană.

Alte postari din Sanatate
Sanatate

Ebola outbreak in DR Congo could become worst in history, Africa CDC warns - Al Jazeera

The ⁠number of confirmed cases in ⁠the country has ​increased to 837, including 196 deaths. xwhatsapp-strokecopylinkgoogleAdd Al Jazeera on Googleinfoplay videoplay videoVideo Duration 01 minutes 31 seconds play-arrow01:31DR Congo battles growing Ebola outbreak: Hope emerges amid crisis The current Ebola outbreak in the Democratic Republic of Congo (DRC) could become deadlier than the worst outbreak on record, which killed more than 11,000 people, says the head of Africa’s Centres for Disease Control and Prevention (Africa CDC).

Acasa Recente Radio Județe