Înapoi la știri

La Băile Felix are loc a treia ediție a conferinței româno-italiene de medicină fizică

25 Sep 2025
2 minute min
Maria Popescu

La Băile Felix are loc a treia ediție a conferinței româno-italiene de medicină fizică

Spitalul de Recuperare Medicală Auxologico President Medcenter din Băile Felix găzduiește a III-a ediție a Conferinței Româno-Italiană de Medicină Fizică și Reabilitare, care a început joi, 25 septembrie. Evenimentul reunește personalități din lumea medicală din Bihor și România, dar și reprezentanți ai Universităților din Oradea și Milano.

La deschidere au participat oficiali din instituțiile județene bihorene, cum ar fi Prefectura, Consiliul Județean, Direcția de Sănătate Publică Bihor, precum și reprezentanți ai Spitalului Clinic Județean de Urgență și Colegiul Medicilor din Bihor. Conferința are ca scop întărirea colaborării româno-italiene în domeniul reabilitării medicale.

Directorul general al Casei de Asigurări de Sănătate Bihor, Gheorghe Ludovic Varga, a declarat: „Ne bucurăm să fim în colaborare cu Spitalul de Recuperare Medicală Auxologico President Medcenter încă din anul 2021... Pacienții pot avea acces la servicii de recuperare medicală și neurologică atât în sistem de ambulator, cât și spitalizare continuă, având acces la servicii decontate de CAS Bihor.”

Potrivit crisana.ro, această colaborare oferă pacienților sprijinul unei echipe multidisciplinare de medici, kinetoterapeuți și psihologi, care participă constant la schimburi de formare profesională în spitalele rețelei Auxologico din Italia, consolidând astfel calitatea serviciilor medicale din Bihor.

Alte postari din Sanatate
Sanatate

Ebola outbreak in DR Congo could become worst in history, Africa CDC warns - Al Jazeera

The ⁠number of confirmed cases in ⁠the country has ​increased to 837, including 196 deaths. xwhatsapp-strokecopylinkgoogleAdd Al Jazeera on Googleinfoplay videoplay videoVideo Duration 01 minutes 31 seconds play-arrow01:31DR Congo battles growing Ebola outbreak: Hope emerges amid crisis The current Ebola outbreak in the Democratic Republic of Congo (DRC) could become deadlier than the worst outbreak on record, which killed more than 11,000 people, says the head of Africa’s Centres for Disease Control and Prevention (Africa CDC).

Acasa Recente Radio Județe