Înapoi la știri

Iulian Balaj a redeschis spitalul din Ștei în mai puțin de un an după ce a devenit primar

09 Dec 2025
1 minut min
Maria Simionescu

Iulian Balaj a redeschis spitalul din Ștei în mai puțin de un an după ce a devenit primar

La preluarea mandatului ca primar al orașului Ștei în 2012, inginerul Iulian Balaj și-a stabilit o serie de obiective menite să ridice calitatea vieții locuitorilor. Unul dintre cele mai importante proiecte a fost redeschiderea Spitalului Orășenesc și dotarea acestuia cu echipamente medicale moderne.

Spitalul Orășenesc Ștei a fost redeschis oficial pe 1 februarie 2013, la doar opt luni după ce Balaj a câștigat alegerile din 10 iunie 2012. De atunci, unitatea medicală a trecut prin transformări majore, vizând organizarea și modernizarea serviciilor pentru a deservi comunitatea locală.

Aceste schimbări au urmărit să ofere condiții mai bune actului medical pentru cei peste 30.000 de locuitori din zona de la poalele Munților Apuseni. Conform crisana.ro, redeschiderea spitalului a fost un pas esențial în dezvoltarea serviciilor sanitare din județul Bihor.

Primarul Iulian Balaj a pus accent în mod special pe angajarea unui personal medical bine calificat, fapt ce a contribuit semnificativ la creșterea calității îngrijirilor medicale oferite în Ștei și în împrejurimi.

Alte postari din Sanatate
Sanatate

Ebola outbreak in DR Congo could become worst in history, Africa CDC warns - Al Jazeera

The ⁠number of confirmed cases in ⁠the country has ​increased to 837, including 196 deaths. xwhatsapp-strokecopylinkgoogleAdd Al Jazeera on Googleinfoplay videoplay videoVideo Duration 01 minutes 31 seconds play-arrow01:31DR Congo battles growing Ebola outbreak: Hope emerges amid crisis The current Ebola outbreak in the Democratic Republic of Congo (DRC) could become deadlier than the worst outbreak on record, which killed more than 11,000 people, says the head of Africa’s Centres for Disease Control and Prevention (Africa CDC).

Acasa Recente Radio Județe