Înapoi la știri

Casa Națională de Asigurări de Sănătate sărbătorește 25 de ani de activitate

10 Oct 2024
3 minute min
Simona Stan

Casa Națională de Asigurări de Sănătate sărbătorește 25 de ani de activitate

Casa Națională de Asigurări de Sănătate (CNAS) a marcat recent împlinirea a 25 de ani de la înființare, o ocazie specială ce a avut loc pe 8 octombrie, la Palatul Parlamentului. Conform datelor de pe site-ul instituției, CNAS a fost creată în urma reformei sanitare din anii '90, având drept fundament Legea nr. 145/1997, adoptată de Parlamentul României și promulgată de Președintele țării.

Această lege a introdus un sistem de asigurări sociale de sănătate obligatorii, bazat pe modelul Bismark, care promovează solidaritatea și este coordonat de casele de asigurări ca instituții publice autonome. Deși legea a intrat oficial în vigoare pe 1 ianuarie 1999, anul 1998 a fost marcat de o perioadă de tranziție în care Directiile Sanitare Județene și Ministerul Sănătății gestionau fondurile necesare.

La festivitatea aniversară au fost prezenți foști președinți ai CNAS, printre care prof. univ. Eugeniu Turlea, prof. univ. Cristian Vlădescu, conf. univ. Adela Cojan și actuala conducătoare a CNAS, dr. Valeria Herdea, care a organizat evenimentul. De asemenea, au participat directorii generali ai caselor județene de asigurări de sănătate, precum și reprezentanți ai mai multor ordine profesionale din domeniul sănătății.

Printre invitații de seamă s-au numărat și dr. Diana Loreta Păun, consilier prezidențial, dr. Adrian Streinu-Cercel, senator și manager al Institutului Național de Boli Infecțioase "Prof. Dr. Matei Balș", precum și Horatiu Moldovan, secretar de stat în Ministerul Sănătății.

Cu ocazia acestui eveniment deosebit, dr. Valeria Herdea i-a înmânat juristului Dorel Dulau, director general al CAS Bihor, o diplomă de apreciere pentru activitatea sa remarcabilă. În declarația sa, Dorel Dulau a subliniat că succesele obținute sunt rezultatul eforturilor întregului colectiv, subliniind importanța muncii în echipă pentru îndeplinirea obiectivelor profesionale.

Alte postari din Sanatate
Sanatate

Ebola outbreak in DR Congo could become worst in history, Africa CDC warns - Al Jazeera

The ⁠number of confirmed cases in ⁠the country has ​increased to 837, including 196 deaths. xwhatsapp-strokecopylinkgoogleAdd Al Jazeera on Googleinfoplay videoplay videoVideo Duration 01 minutes 31 seconds play-arrow01:31DR Congo battles growing Ebola outbreak: Hope emerges amid crisis The current Ebola outbreak in the Democratic Republic of Congo (DRC) could become deadlier than the worst outbreak on record, which killed more than 11,000 people, says the head of Africa’s Centres for Disease Control and Prevention (Africa CDC).

Acasa Recente Radio Județe