Înapoi la știri

Teatrul Regina Maria din Oradea începe sezonul 2025-2026 cu o ofertă culturală variată

27 Aug 2025
5 minute min
Ion Ionescu

Teatrul Regina Maria din Oradea începe sezonul 2025-2026 cu o ofertă culturală variată

Trupa Iosif Vulcan pregătește o nouă stagiune plină de spectacole, premiere și proiecte educaționale

Teatrul Regina Maria din Oradea anunță startul sezonului 2025-2026 cu o serie de evenimente menite să atragă atât publicul fidel, cât și tinerii iubitori de teatru. Reprezentanții instituției comunică că începutul de an va fi foarte activ, cu două premiere importante programate pentru luna septembrie.

Primul spectacol, „Lucruri pe care le știu că fiind adevărate”, după un text contemporan semnat de Andrew Bovell, va avea premiera în zilele de 16 și 17 septembrie la Sala Transilvania. Regizorul Vlad Balan vorbește despre semnificația piesei, explicând că ea explorează polarizarea societății și dificultățile de comunicare. „Piesa lui Bovell atinge subiectul rupturii în dialogul dintre părinți și copii, dar o face într-un mod delicat, fără a judeca. Toate personajele sunt în nuanțe de gri și pot fi iubite sau urâte într-un moment", declara el.

Următoarea premieră, programată pentru 24 și 25 septembrie, va fi o reîntoarcere la Oradea pentru regizorul Vlad Trifas. El pune în scenă „D-ale Carnavalului” de I.L. Caragiale, aducând pe scenă o comedie clasică românească, ca parte a unui program special pentru elevi și liceeni, care include și spectacolul „Nepasta” – un proiect realizat de Denise Irina Vlad, destinat în mod special tinerilor din oraș și județ.

Potrivit crisana.ro, aceste evenimente marchează aniversarea a 70 de ani de la premiera primei producții a trupei românești de la Oradea, „O scrisoare pierdută”, o ocazie de a celebra tradiția teatrală a orașului.

Un eveniment major al stagiunii va fi premiera spectacolului „Broken Glass”, de Roman Doljanski, după un scenariu de Arthur Miller, în regia lui Timofei Kuliabin. Premieră este programată pentru 16 noiembrie, la Sala Mare. Potrivit sursei, Kuliabin vine pentru prima dată la Oradea, după o colaborare de succes cu Teatrul Național „Radu Stanca” din Sibiu. În trecut, el s-a remarcat prin spectacole precum „În singurătatea câmpurilor de bumbac”, montat în Riga și având în distribuție pe Ingeborga Dapkunaite și John Malkovich. La producție va lucra o echipă de creație formată din dramaturgul Roman Doljanski, scenograful Oleg Golovko și compozitorul Timofei Pastukhov, cu sprijinul traducătoarei Raluca Rădulescu.

Totodată, în cadrul programului cultural, se vor organiza spectacole-lectură, printre care „Soțiile bune” de Vlada Olhovskaya, în regia Elvirei Rimbu, programat pentru 6 septembrie, la Foaierul Loji al teatrului. În plus, în contextul Festivalului Național de Teatru 2025, va fi derulat un proiect ce vizează dramaturgia românească, colaborarea cu dramaturga Anamaria Feraru urmând să dea naștere unui spectacol-lectură, iar ulterior, unui spectacol scenic în stagiunea următoare.

Teatrul Regina Maria a demonstrat și în sezonul anterior interes pentru formare și dezvoltare artistică, prin proiectul pilot TRM Summer Academy, care a strâns participanți de toate vârstele pentru cursuri și ateliere de teatru coordonate de actorii trupei. Evenimentul a avut un real succes, iar instituția intenționează să continue această inițiativă și în stagiunea 2025-2026.

În fine, nu în ultimul rând, în decembrie, între 11 și 16, va avea loc festivalul dedicat tinerilor, „Desteptarea primăverii”, ce va include spectacole din întreaga țară și premiera producției cu același titlu, regizată de Bobi Pricop, după textul lui Frank Wedekind. Potrivit crisana.ro, evenimentul va fi realizat în colaborare cu tineri actori participanți la programul TRM Teens, marcând încheierea unei alte perioade importante pentru scena locală.

Alte postari din Cultura
Cultura

Filarmonica de Stat Oradea sprijină tinerii artiști pe scena „Enescu – Bartók”

Filarmonica de Stat Oradea le oferă tinerilor artiști în formare ocazia de a performa pe scena prestigioasă a sălii „Enescu – Bartók”, contribuind astfel la dezvoltarea carierei lor. Conform crisana.ro, acest demers face parte din proiectul FIL Nouveau/Feel Young, dedicat susținerii celor mai promițători muzicieni emergenți.

Cultura

Eveniment special pentru mame la Hotel DoubleTree by Hilton Oradea

Joi, 30 aprilie, de la ora 18.00, Hotel DoubleTree by Hilton Oradea va găzdui „Girls’ Night Out Pentru Mame”, o seară dedicată în mod special femeilor. Potrivit crisana.ro, evenimentul marchează lansarea volumului de debut al Marietei Murg, intitulat „Până în rai și înapoi de un infinit de ori”, și promite momente de relaxare și socializare.

Cultura

Deschiderea expoziției „Lumina ce o ducem mai departe” la Oradea

Miercuri, 29 aprilie, începând cu ora 14.00, va avea loc inaugurarea expoziției itinerante de fotografie „Lumina ce o ducem mai departe” la Secția Muzeul Orașului Oradea. Evenimentul este organizat de Muzeul Țării Crișurilor Oradea – Complex Muzeal, Asociația „Bihorenii din Banat”, Muzeul Municipal din Beiuș și Facultatea de Arte din cadrul Universității de Vest Timișoara, cu sprijinul Consiliului Județean Bihor și al Primăriei Municipiului Oradea.

Acasa Recente Radio Județe