Înapoi la știri

Florin Gherlea prezinta o noua priceasna, "Mi-ar fi placut", cu versuri scrise de Traian Dorz, intr-o perioada importanta pentru crestinii ortodocsi

01 Apr 2024
4 minute min
Ion Ionescu
Interpretarea recentă a lui Florin Gherlea, "Mi-ar fi plăcut", pe versuri de Traian Dorz, este piesa lui de suflet în această perioadă a Postului Mare. În această perioadă de pregătire pentru Sfintele Paști, artiștii creștini își dedică timpul și talentul pentru a transmite mesaje puternice și încărcături spiritualizate prin intermediul pricesnelor. Florin Gherlea, un cunoscut interpret de muzică religioasă, a lansat astăzi, de ziua sa de naștere, 2 aprilie, o nouă priceasnă intitulată "Mi-ar fi plăcut". Piesa poate fi ascultată pe canalul său de youtube, unde deja a strâns mii de vizualizări. Piesa este compusă pe versuri scrise de marele poet și duhovnic român, Traian Dorz. Deși nu mai este printre noi, opera sa continuă să însuflețească și să inspire pe mulți, inclusiv pe Florin Gherlea. Artistul a mărturisit că aceste versuri descriu în totalitate viața și stările actuale ale sale, afirmând că se regăsește complet în ele. În spiritul Postului Mare, timpul acordat lui Dumnezeu crește în intensitate pentru cei credincioși. Florin Gherlea, care a crescut cu dragoste și respect pentru Biserică, își dedică și el atenția mai mult către cele sfinte. În această perioadă, artistul interpretează cu pasiune pricesnele, cântări pline de înțelepciune și mesaje profunde menite să aducă pace și liniște în suflet. "Percep viața ca pe o cruce frumoasă, având ca misiune apropierea cât mai mult de Dumnezeu," a declarat Florin Gherlea, în vârstă de 35 de ani. Aceste cuvinte reflectă credința și devotamentul său față de spiritualitate și reprezintă o continuă sursă de inspirație pentru muzica sa. Astfel, prin "Mi-ar fi plăcut", Florin Gherlea aduce în atenția publicului mesajul că dragostea față de Dumnezeu este esențială în viața oricărui credincios și că, în această călătorie duhovnicească către Săptămâna Patimilor și Înviere, este important să ne îndreptăm atenția mai mult către cele sfinte. Cu această piesă, artistul reușește să transmită mesaje profunde și să aducă liniște în sufletele ascultătorilor săi. În concluzie, "Mi-ar fi plăcut" este o piesă cu încărcătură spirituală puternică, lansată într-o perioadă cu o semnificație specială pentru creștini. Invităm pe toți cei care împărtășesc dragostea și credința pentru Dumnezeu să asculte și să se lase îmbogățiți de această minunată interpretare a lui Florin Gherlea.
Alte postari din Cultura
Cultura

Eveniment special pentru mame la Hotel DoubleTree by Hilton Oradea

Joi, 30 aprilie, de la ora 18.00, Hotel DoubleTree by Hilton Oradea va găzdui „Girls’ Night Out Pentru Mame”, o seară dedicată în mod special femeilor. Potrivit crisana.ro, evenimentul marchează lansarea volumului de debut al Marietei Murg, intitulat „Până în rai și înapoi de un infinit de ori”, și promite momente de relaxare și socializare.

Cultura

Filarmonica de Stat Oradea sprijină tinerii artiști pe scena „Enescu – Bartók”

Filarmonica de Stat Oradea le oferă tinerilor artiști în formare ocazia de a performa pe scena prestigioasă a sălii „Enescu – Bartók”, contribuind astfel la dezvoltarea carierei lor. Conform crisana.ro, acest demers face parte din proiectul FIL Nouveau/Feel Young, dedicat susținerii celor mai promițători muzicieni emergenți.

Cultura

Deschiderea expoziției „Lumina ce o ducem mai departe” la Oradea

Miercuri, 29 aprilie, începând cu ora 14.00, va avea loc inaugurarea expoziției itinerante de fotografie „Lumina ce o ducem mai departe” la Secția Muzeul Orașului Oradea. Evenimentul este organizat de Muzeul Țării Crișurilor Oradea – Complex Muzeal, Asociația „Bihorenii din Banat”, Muzeul Municipal din Beiuș și Facultatea de Arte din cadrul Universității de Vest Timișoara, cu sprijinul Consiliului Județean Bihor și al Primăriei Municipiului Oradea.

Acasa Recente Radio Județe