Înapoi la știri

Expozitie omagiala dedicata lui George Enescu la Oradea

27 Aug 2025
4 minute min
Simona Stan

Expozitie omagiala dedicata lui George Enescu la Oradea

O expoziție specială comemorativă a fost vernisată marți la Muzeul Ţării Crişurilor din Oradea pentru a marca aniversarea a 70 de ani de la nașterea lui George Enescu. Evenimentul include o colecție impresionantă de documente, scrisori și fotografii legate de marele compozitor, adunate de scriitorul Fabian Anton, care describează experiența în colecție și motivele sale pentru pasiunile față de Enescu.

Pasiunea sa pentru cel considerat adesea un marginal în lumea muzicii l-a determinat să colecteze manuscrise și scrisori, unele dintre ele fiind vândute, iar altele salvate din piețe de anticari și case de licitații. Anton a explicat că a dorit să împărtășească aceste mărturii cu publicul și să păstreze moștenirea pentru generațiile viitoare, menționând că „la Muzeul Enescu nu se găsesc toate scrisorile sale”. El a adus în expozitie documente semnate de Enescu, dar și de mari compozitori precum Puccini, Saint-Saëns sau Gounod, precum și de interpreți celebri precum Yehudi Menuhin și Ion Voicu.

Conform notează crisana.ro, Anton a expus o parte din colecție, inclusiv o scrisoare adresată prietenului său Fernand Halphen, în care Enescu îl invita la premiera uneia dintre cele mai importante capodopere ale sale, Sonata nr. 3 pentru pian și vioară în caracter popular românesc, interpretată în premieră în 1927 la Oradea cu Enescu la vioară și Caravia la pian. La vernisaj au fost prezenți și oficiali ai Muzeului, precum Florina Ciure, care a menționat și alte mărturii ale cuplului Enescu și Maruca Cantacuzino despre sejururile lor locale.

Un eveniment de importanță majoră prezentat în cadrul expoziției este și interpretarea primei audiții absolute a sonatei, gest major al istoriei muzicii secolului XX. Muzicologul Adrian Gagiu a subliniat că această premieră s-a desfășurat în ianuarie 1927 în Oradea, o performanță literară și artistică ce ar trebui să ne mândrim ca națiune. El a mai subliniat, potrivit declarațiilor sale, nevoia de a acorda mai multă atenție patrimoniului enescian, inclusiv restaurarea plăcii de mormânt de la Paris, ale cărei inscripții sunt aproape șterse.

Vernisajul a inclus și lansarea a două volume de convorbiri între Maica Benedicta și Fabian Anton, „Enescu la Varatec” și „Eminescu la Varatec”, apărute la editura Librex din București. Potrivit celor implicați, această expoziție a fost prezentată și în alte orașe, precum Iași și Piatra Neamț, urmând să fie adusă la Ploiești și Sibiu, cu intenția de a ajunge și în Timișoara la sfârșitul anului.

Expoziția de la Oradea poate fi vizitată până pe 7 septembrie 2025, anunță crisana.ro, fiind o oportunitate unică pentru pasionații de muzică și istorie culturală din regiune.

Alte postari din Cultura
Cultura

Filarmonica de Stat Oradea sprijină tinerii artiști pe scena „Enescu – Bartók”

Filarmonica de Stat Oradea le oferă tinerilor artiști în formare ocazia de a performa pe scena prestigioasă a sălii „Enescu – Bartók”, contribuind astfel la dezvoltarea carierei lor. Conform crisana.ro, acest demers face parte din proiectul FIL Nouveau/Feel Young, dedicat susținerii celor mai promițători muzicieni emergenți.

Cultura

Eveniment special pentru mame la Hotel DoubleTree by Hilton Oradea

Joi, 30 aprilie, de la ora 18.00, Hotel DoubleTree by Hilton Oradea va găzdui „Girls’ Night Out Pentru Mame”, o seară dedicată în mod special femeilor. Potrivit crisana.ro, evenimentul marchează lansarea volumului de debut al Marietei Murg, intitulat „Până în rai și înapoi de un infinit de ori”, și promite momente de relaxare și socializare.

Cultura

Deschiderea expoziției „Lumina ce o ducem mai departe” la Oradea

Miercuri, 29 aprilie, începând cu ora 14.00, va avea loc inaugurarea expoziției itinerante de fotografie „Lumina ce o ducem mai departe” la Secția Muzeul Orașului Oradea. Evenimentul este organizat de Muzeul Țării Crișurilor Oradea – Complex Muzeal, Asociația „Bihorenii din Banat”, Muzeul Municipal din Beiuș și Facultatea de Arte din cadrul Universității de Vest Timișoara, cu sprijinul Consiliului Județean Bihor și al Primăriei Municipiului Oradea.

Acasa Recente Radio Județe