Înapoi la știri

Expoziția anuală a membrilor Clubului Fotografic „Nufărul” din Oradea, găzduită de Galeria „Matei Stegerean” a Centrului Expozițional „Euro Foto Art” din Cetatea medievală, a fost un succes

28 Mar 2024
3 minute min
Elena Dumitrescu
In Cetatea Medievala, Galeria "Matei Stegerean" a Centrului Expozitional "Euro Foto Art" a fost gazda vernisajului expozitiei anuale a membrilor Clubului Fotografic "Nufarul" Oradea (CFNO). 50 de lucrari realizate de membrii creatori si de onoare ai fotoclubului au fost expuse pe simezele Galeriei "Stefan Vilidar Istvan". Printre acestia se numara Liviu Constantin Demeter, Nicoleta Gabor, Ovidiu Gabor (EFIAP), Radu Gabor, Laura Haiduc-Harris, Kenez Emese, Gheorghe Petrila (EFIAP), Ovi D. Pop (EFIAPd), Claudiu Szabo (EFIAP), Ștefan Tóth István (AFIAP, ESFIAP) și Gelu Vrabie. Expoziția cuprinde mai multe genuri ale fotografiei, precum portrete, peisaje, eseuri, reportaje, fotografii de folclor și street photography. Artistul fotograf Ștefan Tóth István, președintele CFNO, a salutat publicul prezent și a subliniat importanța organizării expozițiilor anuale ale membrilor. Claudiu Szabo, vicepreședinte CFNO, a rememorat momente de glorie când Primăria Municipiului Oradea a susținut financiar proiectele culturale internaționale, care au permis organizarea unor manifestări de amploare în municipiu, cum ar fi Reuniunile Europene ale Artiștilor Fotografi. Aceste evenimente au adus împreună artiști fotografi din mai multe țări, inclusiv din Coreea de Sud și Japonia. Fondatorul și președintele actual, de la înființarea sa, al CFNO a prezentat scurta istorie a celor 48 de ani ai fotoclubului și a mulțumit publicului prezent la eveniment pentru participare. Seara a fost însoțită de interludii muzicale interpretate de Sandor Jozsef Thfirzo, violist orădean și interpret al pieselor "Sosit-a ziua cea...," de Vasile Spătărelu, "Vorbă de spirit" de Mansi Barberis Plăcinteanu, "Sub o salcie pletoasă" de Valentin Timaru și "Ave Maria" de Bihari Sándor. Fotografiile expuse pot fi văzute și pe site-ul nou al AIEFA, eurofotoart.ro, și vor fi proiectate și pe ecranele mijloacelor de transport în comun din Oradea. Expoziția, realizată în parteneriat cu Asociația Internațională "Euro Foto Art", Summit Agro Romania, și Asociația pentru Promovarea Turismului din Oradea și Regiune, va rămâne deschisă publicului până pe 25 aprilie între orele 08:00 și 20:00, iar accesul este gratuit.
Alte postari din Cultura
Cultura

Eveniment special pentru mame la Hotel DoubleTree by Hilton Oradea

Joi, 30 aprilie, de la ora 18.00, Hotel DoubleTree by Hilton Oradea va găzdui „Girls’ Night Out Pentru Mame”, o seară dedicată în mod special femeilor. Potrivit crisana.ro, evenimentul marchează lansarea volumului de debut al Marietei Murg, intitulat „Până în rai și înapoi de un infinit de ori”, și promite momente de relaxare și socializare.

Cultura

Filarmonica de Stat Oradea sprijină tinerii artiști pe scena „Enescu – Bartók”

Filarmonica de Stat Oradea le oferă tinerilor artiști în formare ocazia de a performa pe scena prestigioasă a sălii „Enescu – Bartók”, contribuind astfel la dezvoltarea carierei lor. Conform crisana.ro, acest demers face parte din proiectul FIL Nouveau/Feel Young, dedicat susținerii celor mai promițători muzicieni emergenți.

Cultura

Deschiderea expoziției „Lumina ce o ducem mai departe” la Oradea

Miercuri, 29 aprilie, începând cu ora 14.00, va avea loc inaugurarea expoziției itinerante de fotografie „Lumina ce o ducem mai departe” la Secția Muzeul Orașului Oradea. Evenimentul este organizat de Muzeul Țării Crișurilor Oradea – Complex Muzeal, Asociația „Bihorenii din Banat”, Muzeul Municipal din Beiuș și Facultatea de Arte din cadrul Universității de Vest Timișoara, cu sprijinul Consiliului Județean Bihor și al Primăriei Municipiului Oradea.

Acasa Recente Radio Județe