Înapoi la știri

Cea de-a 12-a ediție a festivalului cultural „Zilele Sfântului Ladislau” din Oradea

24 Jun 2024
5 minute min
Simona Stan

Cea de-a 12-a ediție a festivalului cultural „Zilele Sfântului Ladislau” din Oradea

Cea de-a 12-a ediție a unuia dintre cele mai mari festivaluri culturale din Oradea și regiune, "Zilele Sfântului Ladislau", se desfășoară în perioada 24 - 30 iunie, având drept motto "Festival fără granițe". Detalii despre eveniment au fost prezentate în cadrul unei conferințe de presă, la care au participat Dalma Varga Korpos - președinte al Asociației Sfântul Ladislau, Gyula Zatyko - organizator principal, Luciana Miclea - director de marketing Visit Oradea și Zoltan Balazs - șeful secției de artă a Universității Creștine Partium.

În ceea ce privește motto-ul din acest an, Gyula Zatyko, organizatorul principal al festivalului, și-a exprimat opinia că acesta ar putea fi de fapt logo-ul, marca înregistrată a Zilelor Sfântului Ladislau, deoarece, de la bun început, colaborarea transfrontalieră a fost unul dintre scopurile manifestării. Un exemplu al acestei colaborări este turul tradițional cu bicicleta, din avanpremiera festivalului, de la statuia Sfântului Ladislau din Oradea, la cea din localitatea Biharkeresztes, situată peste graniță, eveniment la care participă numeroși orădeni, promovând astfel atât festivalul, cât și ciclismul.

Pe lângă faptul că, de la an la an, vin tot mai mulți participanți din regiunile apropiate ale țării vecine, festivalul este vizitat și de către foarte mulți dintre cei plecați din Oradea pe meleaguri străine, care își programează concediul anual astfel încât să poată reveni în orașul lor de baștină în perioada în care se desfășoară Zilele Sfântului Ladislau. Acest aspect adaugă un motiv în plus pentru care festivalul este considerat unul "fără granițe".

Oferta muzicală a festivalului este una deosebită, organizatorul principal subliniind punctul culminant al Zilelor Sfântului Ladislau, care va avea loc în weekendul 28-30 iunie. Pe scena festivalului vor urca nume mari precum Zoran, Deak Bill Gyula, Kowalsky și Vega. Alături de aceste vedete din Ungaria, vor participa și formațiile orădene Stevie Ker, Rius & The Band și Hakeshet Klezmer Band.

Programul concertistic al festivalului va fi completat de ABBA Tribute Show și concertul In memoriam Mate Peter - Cserhati Zsuzsa, susținut de Andrea Maho, Zoltan Miller și Bernadett Vago. Celebrul cântăreț de operă Molnar Levente va veni de data aceasta cu trupa sa, Fenyero. Un alt punct de atracție al weekendului va fi târgul producătorilor și meșteșugarilor, din Curtea Princiară a Cetății Oradea. De asemenea, programele pentru copii, destinate tuturor grupelor de vârstă, se anunță a fi diverse și interesante.

Luciana Miclea, director de marketing al Visit Oradea, și-a exprimat bucuria de a putea fi din nou parteneri ai festivalului, care are drept nucleu Cetatea Oradea. La rândul său, Zoltan Balazs, șeful Departamentului de artă al Universității Creștine Partium, a amintit că instituția de învățământ superior din Oradea a fost de la bun început partener al Zilelor Sfântului Ladislau, un festival dedicat promovării valorilor. El a subliniat că, având în vedere marele interes de anul trecut, conducerea universității, împreună cu organizatorii Zilelor Sfântului Ladislau, au decis ca, datorită numărului mare de lucrări primite, concursul internațional de critică "Publicritic" să fie ținut o dată la doi ani.

Alte postari din Cultura
Cultura

Filarmonica de Stat Oradea sprijină tinerii artiști pe scena „Enescu – Bartók”

Filarmonica de Stat Oradea le oferă tinerilor artiști în formare ocazia de a performa pe scena prestigioasă a sălii „Enescu – Bartók”, contribuind astfel la dezvoltarea carierei lor. Conform crisana.ro, acest demers face parte din proiectul FIL Nouveau/Feel Young, dedicat susținerii celor mai promițători muzicieni emergenți.

Cultura

Eveniment special pentru mame la Hotel DoubleTree by Hilton Oradea

Joi, 30 aprilie, de la ora 18.00, Hotel DoubleTree by Hilton Oradea va găzdui „Girls’ Night Out Pentru Mame”, o seară dedicată în mod special femeilor. Potrivit crisana.ro, evenimentul marchează lansarea volumului de debut al Marietei Murg, intitulat „Până în rai și înapoi de un infinit de ori”, și promite momente de relaxare și socializare.

Cultura

Deschiderea expoziției „Lumina ce o ducem mai departe” la Oradea

Miercuri, 29 aprilie, începând cu ora 14.00, va avea loc inaugurarea expoziției itinerante de fotografie „Lumina ce o ducem mai departe” la Secția Muzeul Orașului Oradea. Evenimentul este organizat de Muzeul Țării Crișurilor Oradea – Complex Muzeal, Asociația „Bihorenii din Banat”, Muzeul Municipal din Beiuș și Facultatea de Arte din cadrul Universității de Vest Timișoara, cu sprijinul Consiliului Județean Bihor și al Primăriei Municipiului Oradea.

Acasa Recente Radio Județe