Înapoi la știri

A început cea de-a 12-a ediție a Zilelor Sfântului Ladislau în Oradea

26 Jun 2024
4 minute min
Andrei Miroslavescu

A început cea de-a 12-a ediție a Zilelor Sfântului Ladislau în Oradea

Cea de-a 12-a ediție a Zilelor Sfântului Ladislau a avut deschiderea festivă cu un spectacol impresionant pus în scenă de Ansamblul Popular Secuiesc din Harghita. Spectacolul a fost intitulat "Boldogasszony tenyeren" (În palma Maicii Domnului) și a avut loc la Teatrul Szigligeti din Oradea.

Înainte de începerea spectacolului, organizatorii și invitații lor au adresat un cuvânt de bun-venit publicului prezent, creând astfel o atmosferă caldă și primitoare. În discursul său, organizatorul principal, Gyula Zatyko, a subliniat importanța acestui festival și a menționat că a ajuns la cea de-a 12-a ediție. El și-a exprimat convingerea că "prin intermediul acestui festival, a fost creată o punte între orădenii de diferite naționalități". De asemenea, Zatyko a afirmat că festivalul cultural "a contribuit la acceptarea și cunoașterea personalității și operei Sfântului Ladislau de către cei care locuiesc aici și să-l considerăm cu toții ca întemeietor al orașului nostru".

Antonia Nica, viceprimarul Oradiei, a vorbit și ea despre Sfântul Ladislau, subliniind că, desăvârșind creștinarea Ungariei, regele a zidit totodată "bazele unei lumi, care și azi are stringența nevoie de a se întoarce la rădăcini, la valori și principii, în vremuri în care unii parcă insistă în rătăcire".

Istvan Csomortanyi, președintele executiv al Alianței Maghiare din Transilvania, a luat cuvântul în calitate de consilier al lui Ilie Bolojan, președintele Consiliului Județean Bihor. Csomortanyi a menționat că și această instituție contribuie la organizarea festivalului. În discursul său, el a subliniat importanța Zilelor Sfântului Ladislau, arătând că, în opinia sa, unul dintre cele mai mari merite ale festivalului este că "a introdus cultul Sfântului Ladislau în conștiința orădenilor, subliniind rolul de liant al acestuia".

La final, Dalma Varga Korpos, președintele Asociației Szent László, care organizează Zilele Sfântului Ladislau, și organizatorul principal Gyula Zatyko i-au onorat pe Zsuzsa Tötös, Jutka Vasadi și Ernő Agyagási pentru ajutorul entuziast în organizarea festivalului.

Cea de-a 12-a ediție a Zilelor Sfântului Ladislau beneficiază de sprijinul Primăriei Oradea, Visit Oradea, Consiliului Județean Bihor, Fundației Culturale Naționale, Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., și al Fundației MOL-Új Európa.

Alte postari din Cultura
Cultura

Filarmonica de Stat Oradea sprijină tinerii artiști pe scena „Enescu – Bartók”

Filarmonica de Stat Oradea le oferă tinerilor artiști în formare ocazia de a performa pe scena prestigioasă a sălii „Enescu – Bartók”, contribuind astfel la dezvoltarea carierei lor. Conform crisana.ro, acest demers face parte din proiectul FIL Nouveau/Feel Young, dedicat susținerii celor mai promițători muzicieni emergenți.

Cultura

Eveniment special pentru mame la Hotel DoubleTree by Hilton Oradea

Joi, 30 aprilie, de la ora 18.00, Hotel DoubleTree by Hilton Oradea va găzdui „Girls’ Night Out Pentru Mame”, o seară dedicată în mod special femeilor. Potrivit crisana.ro, evenimentul marchează lansarea volumului de debut al Marietei Murg, intitulat „Până în rai și înapoi de un infinit de ori”, și promite momente de relaxare și socializare.

Cultura

Deschiderea expoziției „Lumina ce o ducem mai departe” la Oradea

Miercuri, 29 aprilie, începând cu ora 14.00, va avea loc inaugurarea expoziției itinerante de fotografie „Lumina ce o ducem mai departe” la Secția Muzeul Orașului Oradea. Evenimentul este organizat de Muzeul Țării Crișurilor Oradea – Complex Muzeal, Asociația „Bihorenii din Banat”, Muzeul Municipal din Beiuș și Facultatea de Arte din cadrul Universității de Vest Timișoara, cu sprijinul Consiliului Județean Bihor și al Primăriei Municipiului Oradea.

Acasa Recente Radio Județe