Înapoi la știri

Spitalul din Bihor extinde echipa de cardiologi și modernizează serviciile medicale

14 Oct 2025
2 minute min
Cristina Preda

Spitalul din Bihor extinde echipa de cardiologi și modernizează serviciile medicale

Managementul spitalului bihorean a decis să extindă echipa de medici cardiologi din ambulatoriu, ca urmare a creșterii numărului de boli cardiovasculare în județ. În prezent, serviciile cardiologice sunt asigurate de dr. Romina Tor, medic primar, și dr. Goorah Chandrashekhar, medic specialist, ambii cu pregătire în cadrul Universității din Oradea.

Ceii doi medici și-au făcut rezidențiatul la Centrul Universitar Oradea, unde și-au dobândit competența în ecocardiografie. Lucrează full-time în spital, în cabinetul situat pe strada Gh. Doja nr. 1, alături de Facultatea de Drept din Oradea. Programările se pot face telefonic sau direct la sediu.

De curând, spitalul a achiziționat un ecocardiograf de ultimă generație, model Vivid T8, care îmbunătățește calitatea imaginii și oferă precizie sporită în diagnosticare. Potrivit crisana.ro, noul aparat folosește algoritmi de inteligență artificială pentru analiza automată a funcției cardiace și poate evidenția zonele afectate în boala coronariană.

Ecocardiografia realizată cu acest echipament permite identificarea bolilor valvulare, afecțiunilor congenitale și a riscurilor de infarct. EKG-ul însoțitor aduce informații suplimentare importante privind tulburările de ritm și alte probleme cardiace. Programările pentru consult sunt recomandate pentru prevenirea și diagnosticarea corectă a bolilor cardiovasculare.

Alte postari din Sanatate
Sanatate

Ebola outbreak in DR Congo could become worst in history, Africa CDC warns - Al Jazeera

The ⁠number of confirmed cases in ⁠the country has ​increased to 837, including 196 deaths. xwhatsapp-strokecopylinkgoogleAdd Al Jazeera on Googleinfoplay videoplay videoVideo Duration 01 minutes 31 seconds play-arrow01:31DR Congo battles growing Ebola outbreak: Hope emerges amid crisis The current Ebola outbreak in the Democratic Republic of Congo (DRC) could become deadlier than the worst outbreak on record, which killed more than 11,000 people, says the head of Africa’s Centres for Disease Control and Prevention (Africa CDC).

Acasa Recente Radio Județe