Înapoi la știri

Proiecte medicale importante în Alesd

21 Feb 2025
3 minute min
Elena Dumitrescu

Proiecte medicale importante în Alesd

Joi, 20 februarie, Dorel Dulau, directorul general al Casei Județene de Asigurări de Sănătate Bihor, a vizitat orașul Alesd, unde s-a întâlnit cu primarul Ioan Todoca pentru a verifica progresele în cadrul a două proiecte importante în domeniul serviciilor medicale. Potrivit informațiilor de pe crisana.ro, stadiul reabilitării corpului vechi al Spitalului Orășenesc Alesd a ajuns la 90%, iar lucrările pentru noul ambulatoriu, situat în fosta Bancă Agricolă, sunt completate în proporție de 60%.

Primarul Todoca a subliniat că este posibil ca noul ambulatoriu să fie deschis pentru pacienți în toamna acestui an. Acest lucru este un pas important pentru comunitate, întrucât va diversifica gama de servicii oferite, reducând astfel nevoia ca pacienții să călătorească până în Oradea pentru anumite tratamente.

În timpul vizitei, Dulau a remarcat: "Din perspectiva CAS Bihor, investițiile făcute sau aflate în derulare la Alesd sunt în interesul asiguraților din zonă." El a adăugat că finalizarea noului ambulatoriu, care va include peste 15 cabinete de specialitate, va fi un beneficiu semnificativ pentru pacienții locali.

De asemenea, Dulau, împreună cu directorul medical dr. Elena Costin și primarul Todoca, au avut ocazia să viziteze camera de gardă, care înregistrează o activitate intensă în această perioadă cu multe îmbolnăviri, precum și secția de obstetrică-ginecologie. Un alt aspect remarcat a fost utilizarea pompelor de căldură, care înlocuiesc sistemul de încălzire pe bază de lemne, contribuind la menținerea unei temperaturi confortabile în spital.

Directorul general a apreciat standardele de curățenie din spital și s-a arătat optimist cu privire la colaborarea dintre echipele manageriale spitalicești și administrațiile locale, cum este cazul la Alesd, și a subliniat importanța continuării acestor eforturi pentru asigurarea unor servicii medicale de calitate.

Alte postari din Sanatate
Sanatate

Ebola outbreak in DR Congo could become worst in history, Africa CDC warns - Al Jazeera

The ⁠number of confirmed cases in ⁠the country has ​increased to 837, including 196 deaths. xwhatsapp-strokecopylinkgoogleAdd Al Jazeera on Googleinfoplay videoplay videoVideo Duration 01 minutes 31 seconds play-arrow01:31DR Congo battles growing Ebola outbreak: Hope emerges amid crisis The current Ebola outbreak in the Democratic Republic of Congo (DRC) could become deadlier than the worst outbreak on record, which killed more than 11,000 people, says the head of Africa’s Centres for Disease Control and Prevention (Africa CDC).

Acasa Recente Radio Județe