Înapoi la știri

Vernisajul Expoziției Naționale de Artă Contemporană la Cetatea Oradea

20 Jun 2024
4 minute min
Maria Popescu

Vernisajul Expoziției Naționale de Artă Contemporană la Cetatea Oradea

Sâmbătă, 22 iunie, de la ora 17:00, la Galeriile de Artă - Reperaj din Cetatea Oradea, va avea loc vernisajul Expoziției Naționale de Artă Contemporană. Evenimentul este curatoriat de criticul de artă Pavel Șușară, din București, și promite să fie un reper important în peisajul cultural românesc.

Criticul Pavel Șușară subliniază complexitatea și evoluția artei în ultimele sute de ani. "Vreme de un secol, adică de la începutul secolului XX și până astăzi, arta s-a hrănit aproape exclusiv din revolte, din frustrări și din nenumărate complexe ale unei existențe colective, cu o tot mai accentuată conștiință a propriei precarități. Intrată în disoluție prin oboseala simbolică, dar și din pricina unor cataclisme sociale cum istoria n-a mai cunoscut până atunci - e suficient să amintim aici Primul și cel de-al Doilea Război Mondial, Holocaustul, Gulagul și încă alte măceluri mai mult sau mai puțin sistematizate -, imaginea omului, a eroului generic sau a individului exemplar a fost contestată și înlocuită vehement cu infinitele reprezentări ale tranzitoriului și ale deriziunii."

Șușară explică modul în care antropocentrismul, care a sprijinit filosofia și moralitatea clasicității greco-romane, a Renașterii și modernității, a început să se destrame la începutul secolului XX. "Antropocentrismul multimilenar, care a susținut cu filosofia și cu morala lui întreaga energie a clasicității greco-romane, a Renașterii și a modernității, a sucombat în preajma lui 1900, iar accentele s-au deplasat vertiginos înspre tiparele gândirii și ale filosofiei orientale, în speță spre acelea de esență veterotestamentară."

Cu toate acestea, criticul subliniază o schimbare recentă în reprezentarea artistică. "Cu toată furia experimentală și cu întregul scepticism al unei lumi disperse, adică al cărei centru a migrat peste tot, după un nou scenariu alexandrin, în ultimii ani reprezentarea artistică din spațiul european, și nu numai, a redescoperit figurativismul și valorile existenței umane determinate. Excedat de propria-i civilizație și de avalanșa deconcertantă a bunurilor de consum, omul a început să fie privit ca un reper din ce în ce mai fragil, rătăcit dramatic într-o lume copleșitoare iconografic, dar plină de semnele entropie", afirmă Șușară.

Expoziția este organizată de Uniunea Artiștilor Plastici din România (UAPR), Filiala Oradea, și reunește lucrări ale unor artiști contemporani de renume. Evenimentul prilejuiește întâlnirea publicului orădean cu noi forme de exprimare artistică și oferă o platformă de dialog între creațiile artistice contemporane și privitorii lor.

Vernisajul de sâmbătă este așteptat cu interes atât de comunitatea artistică, cât și de toți iubitorii de artă din Oradea și din împrejurimi. Expoziția promite să ofere o perspectivă unică asupra evoluției artei moderne și contemporane, fiind un eveniment cultural de neratat.

Alte postari din Cultura
Cultura

Filarmonica de Stat Oradea sprijină tinerii artiști pe scena „Enescu – Bartók”

Filarmonica de Stat Oradea le oferă tinerilor artiști în formare ocazia de a performa pe scena prestigioasă a sălii „Enescu – Bartók”, contribuind astfel la dezvoltarea carierei lor. Conform crisana.ro, acest demers face parte din proiectul FIL Nouveau/Feel Young, dedicat susținerii celor mai promițători muzicieni emergenți.

Cultura

Eveniment special pentru mame la Hotel DoubleTree by Hilton Oradea

Joi, 30 aprilie, de la ora 18.00, Hotel DoubleTree by Hilton Oradea va găzdui „Girls’ Night Out Pentru Mame”, o seară dedicată în mod special femeilor. Potrivit crisana.ro, evenimentul marchează lansarea volumului de debut al Marietei Murg, intitulat „Până în rai și înapoi de un infinit de ori”, și promite momente de relaxare și socializare.

Cultura

Deschiderea expoziției „Lumina ce o ducem mai departe” la Oradea

Miercuri, 29 aprilie, începând cu ora 14.00, va avea loc inaugurarea expoziției itinerante de fotografie „Lumina ce o ducem mai departe” la Secția Muzeul Orașului Oradea. Evenimentul este organizat de Muzeul Țării Crișurilor Oradea – Complex Muzeal, Asociația „Bihorenii din Banat”, Muzeul Municipal din Beiuș și Facultatea de Arte din cadrul Universității de Vest Timișoara, cu sprijinul Consiliului Județean Bihor și al Primăriei Municipiului Oradea.

Acasa Recente Radio Județe