Înapoi la știri

Vernisaje de artă fotografică la Cetatea medievală Oradea

05 Mar 2025
3 minute min
Maria Popescu

Vernisaje de artă fotografică la Cetatea medievală Oradea

Iubitorii artei fotografice din Oradea și județul Bihor au avut ocazia să participe la patru vernisaje organizate săptămâna trecută. Potrivit informațiilor publicate pe site-ul crisana.ro, manifestările au fost organizate de Asociația Internațională "Euro Foto Art" (AIEFA), împreună cu alte instituții locale.

Prima expoziție a fost deschisă în Galeria "Matei Stegerean" a Centrului Expozitional EFA, unde a avut loc vernisajul anual al membrilor Clubului Fotografic "Nufărul", care va împlini în curând 50 de ani de activitate. Președintele AIEFA și CFNO a salutat audiența și a evidențiat realizările remarcabile ale membrilor clubului la competițiile internaționale.

Pe parcursul evenimentului, dr. profesor Dorin Popa, în numele președintelui Summit Agro România, dr. ing. Patricia Maria Știrbu, a subliniat importanța colaborării cu AIEFA și a felicitat inițiativa vernisării celor patru expoziții. De asemenea, artista fotograf Laura Harris-Haiduc din Canada a abordat publicul prin intermediul platformei ZOOM, aducându-și contribuția la eveniment.

A doua expoziție a fost dedicată artistei fotograf Morvay-Szabo Edina-Eva EFIAP, vernisată pe 27 februarie, care a inclus lucrări alb-negru și color pentru a marca aniversarea sa de 70 de ani și primirea distincției de Excellență FIAP. Artista a prezentat și o fotografie veche de 100 de ani realizată de tatăl ei.

Pe 28 februarie, a avut loc cel de-al treilea vernisaj în Galeria "Mezey Lajos", unde publicul a fost salutat de muzeograful dr. Diana Iancu. Aici a fost expusă o colecție internațională de fotografii de la 28 de organizații din diferite colțuri ale lumii.

Ultimul vernisaj a fost dedicat anului AIEFA, prezentând 80 de lucrări realizate de membri din Africa, Asia, Europa și SUA. Criticul de artă dr. Ramona Novicov a oferit detalii despre exponate, care fac parte din Galeria "Euro Foto Art", ce va aniversa 35 de ani în acest an.

Momentele muzicale au fost asigurate de artistul orădean de violă Thurzo Sandor Jozsef, care a interpretat piese din repertoriul internațional. Expozitiile vor rămâne deschise pentru vizitatori până pe 17 aprilie.

Alte postari din Cultura
Cultura

Filarmonica de Stat Oradea sprijină tinerii artiști pe scena „Enescu – Bartók”

Filarmonica de Stat Oradea le oferă tinerilor artiști în formare ocazia de a performa pe scena prestigioasă a sălii „Enescu – Bartók”, contribuind astfel la dezvoltarea carierei lor. Conform crisana.ro, acest demers face parte din proiectul FIL Nouveau/Feel Young, dedicat susținerii celor mai promițători muzicieni emergenți.

Cultura

Eveniment special pentru mame la Hotel DoubleTree by Hilton Oradea

Joi, 30 aprilie, de la ora 18.00, Hotel DoubleTree by Hilton Oradea va găzdui „Girls’ Night Out Pentru Mame”, o seară dedicată în mod special femeilor. Potrivit crisana.ro, evenimentul marchează lansarea volumului de debut al Marietei Murg, intitulat „Până în rai și înapoi de un infinit de ori”, și promite momente de relaxare și socializare.

Cultura

Deschiderea expoziției „Lumina ce o ducem mai departe” la Oradea

Miercuri, 29 aprilie, începând cu ora 14.00, va avea loc inaugurarea expoziției itinerante de fotografie „Lumina ce o ducem mai departe” la Secția Muzeul Orașului Oradea. Evenimentul este organizat de Muzeul Țării Crișurilor Oradea – Complex Muzeal, Asociația „Bihorenii din Banat”, Muzeul Municipal din Beiuș și Facultatea de Arte din cadrul Universității de Vest Timișoara, cu sprijinul Consiliului Județean Bihor și al Primăriei Municipiului Oradea.

Acasa Recente Radio Județe