Înapoi la știri

O nouă expoziție de artă fotografică la Cetatea Oradea

21 Jun 2024
3 minute min
Elena Dumitrescu

O nouă expoziție de artă fotografică la Cetatea Oradea

Oradea găzduiește o expoziție de artă fotografică începând de astăzi, 21 iunie. Pe simezele celor trei galerii din Centrul Expozițional EFA Oradea - România, aflat în Palatul Princiar din Cetatea medievală (Corpul E, parter), vor fi expuse lucrările artiștilor fotografi din Craiova, membri ai Fotoclubului "Mihai Dan-Călinescu".

Asociația Internațională "Euro Foto Art" din Oradea (AIEFA), în parteneriat cu Summit Agro România și Asociația pentru Promovarea Turismului din Oradea și Regiune (APTOR), a pregătit această expoziție adresată atât iubitorilor de fotografie, cât și turiștilor care vizitează orașul. Summit Agro România este o companie aparținând Corporatiei Japoneze Sumitomo, cunoscută pentru susținerea agriculturii și artei.

Printre artiștii fotografi expuși se numără: Mircea Anghel AFIAP, Rodica Anghel, Olguța Albiș, Miahela & Dan Cojocaru, Crina Duchii, Gabriel Filip, Bogdan Negoiță, Mariana Popescu, Sebastian Prioteasa, Anca Roșu, Dochiana Stoican, Adrian Trică, Oana Ursu și Gabriela Vochescu.

Vernisajul expoziției are loc astăzi la ora 18.00, în Galeria "Matei Ștegerean", în prezența a patru artiști fotografi din Craiova, veniți special pentru eveniment. Aceștia sunt conduși de președintele fotoclubului, Mircea Anghel A.FIAP. Publicul prezent va fi salutat de artistul fotograf Ștefan Toth Istvan AFIAP, ESFIAP, președintele AIEFA și curatorul expoziției.

Momentele muzicale ale vernisajului vor fi oferite de către artiștii Alexandrina Chelu-Schorr și Florian Chelu Madeva (chitară) din cadrul Rock Filarmonica Oradea, care vor interpreta mai multe piese din repertoriul internațional.

O atracție suplimentară pentru pasionații de artă fotografică este faptul că fotografiile expuse pot fi vizualizate și pe ecranele din mijloacele de transport public ale municipiului Oradea, datorită unui protocol încheiat între AIEFA și OTL.

Expoziția va rămâne deschisă publicului vizitator până la data de 25 iulie, în următorul program: luni și miercuri între orele 14.00 - 18.00, și marți, joi și vineri, între orele 10.00 - 14.00. În plus, fotografiile instalate pe simezele din vitrinele Centrului Expozițional EFA și în Galeria "Ștefan Vilidar Istvan" pot fi vizionate zilnic, între orele 8.00 - 20.00. Accesul la toate expozițiile este gratuit!

Alte postari din Cultura
Cultura

Filarmonica de Stat Oradea sprijină tinerii artiști pe scena „Enescu – Bartók”

Filarmonica de Stat Oradea le oferă tinerilor artiști în formare ocazia de a performa pe scena prestigioasă a sălii „Enescu – Bartók”, contribuind astfel la dezvoltarea carierei lor. Conform crisana.ro, acest demers face parte din proiectul FIL Nouveau/Feel Young, dedicat susținerii celor mai promițători muzicieni emergenți.

Cultura

Eveniment special pentru mame la Hotel DoubleTree by Hilton Oradea

Joi, 30 aprilie, de la ora 18.00, Hotel DoubleTree by Hilton Oradea va găzdui „Girls’ Night Out Pentru Mame”, o seară dedicată în mod special femeilor. Potrivit crisana.ro, evenimentul marchează lansarea volumului de debut al Marietei Murg, intitulat „Până în rai și înapoi de un infinit de ori”, și promite momente de relaxare și socializare.

Cultura

Deschiderea expoziției „Lumina ce o ducem mai departe” la Oradea

Miercuri, 29 aprilie, începând cu ora 14.00, va avea loc inaugurarea expoziției itinerante de fotografie „Lumina ce o ducem mai departe” la Secția Muzeul Orașului Oradea. Evenimentul este organizat de Muzeul Țării Crișurilor Oradea – Complex Muzeal, Asociația „Bihorenii din Banat”, Muzeul Municipal din Beiuș și Facultatea de Arte din cadrul Universității de Vest Timișoara, cu sprijinul Consiliului Județean Bihor și al Primăriei Municipiului Oradea.

Acasa Recente Radio Județe