Înapoi la știri

Noua stagiune a Teatrului Szigligeti, axată pe echilibru și sustenabilitate

21 Aug 2024
4 minute min
Simona Stan

Noua stagiune a Teatrului Szigligeti, axată pe echilibru și sustenabilitate

Teatrul Szigligeti își deschide noua stagiune cu un program variat, centrându-se pe subiecte de echilibru, armonie și sustenabilitate. Managerul teatrului, Czvikker Katalin, a anunțat că trupa Szigligeti va avea cinci premiere în această stagiune, în timp ce Ansamblul Nagyvarad va prezenta două premiere, iar trupa de teatru de păpuși Lilliput va avea patru premiere și o reluare.

În stagiunea 2023-2024, este estimat că trupele teatrului vor susține 321 de reprezentatii, dintre care 206 se vor desfășura în Oradea, 95 în alte orașe din țară și mediul rural, iar 20 vor fi prezentate în străinătate. Teatrul va găzdui, de asemenea, 27 de spectacole invitate în cadrul festivalurilor și programelor de schimb cultural.

În perioada verii, personalul teatrului nu a avut parte de odihnă, continuând deplasările și participarea la diverse festivaluri, conform informațiilor furnizate după ultimul spectacol jucat pe 16 iunie în Oradea. Teatrul va deschide noua stagiune pe 31 august, la ora 19.00, cu piesa "Magyarosaurus Dacus", scrisă de Gianina Carbunariu, care va avea loc în Sala Mare.

Primul eveniment din stagiune va fi comedia "Revizorul" de Gogol, regizată de Kovacs D. Daniel, programată pentru 3 noiembrie. De asemenea, se vor desfășura repetiții pentru drama "Pisica pe acoperișul fierbinte", de Tennessee Williams, regizată de Botos Balint. De Revelion, Teatrul va oferi opereta "Victoria și-al ei husar", o colaborare între Trupa Szigligeti, Ansamblul Nagyvarad și Teatrul Național Csokonai din Debrecen, regizată de Novak Eszter.

În a doua parte a sezonului, va fi prezentată o dramă contemporană, "Lysistrata, dragostea mea", scrisă de dramaturgul Matei Vișniec. Premiera acestei piese în limba maghiară va purta titlul "Szerelmem, Luszisztrate". Ultima producție pe scena mare va fi comedia "Cum vă place" de William Shakespeare, regizată de Attila Balogh.

Pentru Ansamblul Nagyvarad, directorul artistic Gyorfi Csaba va coordona două premiere, incluzând un spectacol de dans contemporan, iar în a doua jumătate a stagiunii se va desfășura un spectacol de dans folcloric intitulat "Un an întreg".

Trupa de păpuși Lilliput, sub conducerea lui Bothazy-Daroczi Reka, va prezenta patru premiere și o reluare a piesei "Scufița și Lupul", care va beneficia de un nou început, după perioada mai puțin activă din cauza pandemiei. Alte producții pe care le va aduce în fața publicului includ "Lenka și Palko", o piesă despre excluziune, precum și "Povestea mea".

În final, Teatrul Szigligeti și celelalte trupe implicate promit o stagiune inovatoare, plină de spectacole captivante și diverse, care să ajungă la inimile spectatorilor din Oradea și nu numai.

Alte postari din Cultura
Cultura

Filarmonica de Stat Oradea sprijină tinerii artiști pe scena „Enescu – Bartók”

Filarmonica de Stat Oradea le oferă tinerilor artiști în formare ocazia de a performa pe scena prestigioasă a sălii „Enescu – Bartók”, contribuind astfel la dezvoltarea carierei lor. Conform crisana.ro, acest demers face parte din proiectul FIL Nouveau/Feel Young, dedicat susținerii celor mai promițători muzicieni emergenți.

Cultura

Eveniment special pentru mame la Hotel DoubleTree by Hilton Oradea

Joi, 30 aprilie, de la ora 18.00, Hotel DoubleTree by Hilton Oradea va găzdui „Girls’ Night Out Pentru Mame”, o seară dedicată în mod special femeilor. Potrivit crisana.ro, evenimentul marchează lansarea volumului de debut al Marietei Murg, intitulat „Până în rai și înapoi de un infinit de ori”, și promite momente de relaxare și socializare.

Cultura

Deschiderea expoziției „Lumina ce o ducem mai departe” la Oradea

Miercuri, 29 aprilie, începând cu ora 14.00, va avea loc inaugurarea expoziției itinerante de fotografie „Lumina ce o ducem mai departe” la Secția Muzeul Orașului Oradea. Evenimentul este organizat de Muzeul Țării Crișurilor Oradea – Complex Muzeal, Asociația „Bihorenii din Banat”, Muzeul Municipal din Beiuș și Facultatea de Arte din cadrul Universității de Vest Timișoara, cu sprijinul Consiliului Județean Bihor și al Primăriei Municipiului Oradea.

Acasa Recente Radio Județe