Înapoi la știri

Filarmonica de Stat Oradea lansează stagiunea estivală INITIO 2024

21 Jul 2024
3 minute min
Andrei Miroslavescu

Filarmonica de Stat Oradea lansează stagiunea estivală INITIO 2024

Filarmonica de Stat Oradea pregătește o serie de concerte deosebite și în acest sezon estival, sub denumirea INITIO 2024. Evenimentele vor avea loc între 16 august și 6 septembrie, desfășurându-se atât în Cetatea Oradea, cât și, în premieră, în Piața Unirii.

Scopul inițiativei Filarmonicii Orădene este de a oferi publicului concerte memorabile, cu lucrări simfonice și vocal-simfonice, în spații atipice în lunile de vară. Programele vor include piese îndrăgite, extrase din muzica populară, jazzy, dar și cele mai cunoscute melodii din repertoriul clasic.

Printre invitații speciali ai ediției din 2024 se numără nume mari ale muzicii ușoare românești, precum Marcel Pavel și Luminita Anghel. În plus, publicul se va putea bucura de talentul dirijorului și compozitorului Andrei Tudor, alături de pianistul Ioan-Dragos Dimitriu, care va cânta sub conducerea tânărului dirijor al Filarmonicii, Andrej Vesel.

De asemenea, Steve Jazz Trio, ce a avut un succes deosebit în sezonul anterior, va reveni pe scena INITIO, împreună cu Corul Filarmonicii de Stat, dirijat de Kocsis-Holper Zoltan. Stagiunea va debuta pe 16 august, cu un concert în Curtea Interioară a Cetății Oradea, începând cu ora 20.00. Andrei Tudor va dirija orchestra în cadrul unui program dedicat coloanelor sonore celebre din cinematografie.

O seară dedicată jazz-ului va avea loc pe 23 august, iar concertul se va intitula "Night and Day". Acesta va fi susținut de Steve Jazz Trio, alături de corul Filarmonicii, prezentând atât piese de jazz, cât și influențe din tango, muzica clasică și hit-uri de pe Broadway.

Pe 27 august, spectacolul se va muta în Piața Unirii, unde va avea loc un concert pop-simfonic, evidențiind legătura dintre muzica din trecut și cea contemporană. La eveniment vor participa Marcel Pavel și Luminita Anghel, acompaniați de corul de copii Enjoy Music și alți soliști.

Stagiunea se va încheia pe 6 septembrie, cu un concert de muzică clasică în Curtea Interioară a Cetății Oradea, dirijat de Andrej Vesel, unde pianistul Ioan-Dragos Dimitriu va fi invitat special.

Biletele sunt disponibile, începând de astăzi, 22 iulie, la casa de bilete a Filarmonicii de Stat Oradea și online pe bilete.ro.

Alte postari din Cultura
Cultura

Filarmonica de Stat Oradea sprijină tinerii artiști pe scena „Enescu – Bartók”

Filarmonica de Stat Oradea le oferă tinerilor artiști în formare ocazia de a performa pe scena prestigioasă a sălii „Enescu – Bartók”, contribuind astfel la dezvoltarea carierei lor. Conform crisana.ro, acest demers face parte din proiectul FIL Nouveau/Feel Young, dedicat susținerii celor mai promițători muzicieni emergenți.

Cultura

Eveniment special pentru mame la Hotel DoubleTree by Hilton Oradea

Joi, 30 aprilie, de la ora 18.00, Hotel DoubleTree by Hilton Oradea va găzdui „Girls’ Night Out Pentru Mame”, o seară dedicată în mod special femeilor. Potrivit crisana.ro, evenimentul marchează lansarea volumului de debut al Marietei Murg, intitulat „Până în rai și înapoi de un infinit de ori”, și promite momente de relaxare și socializare.

Cultura

Deschiderea expoziției „Lumina ce o ducem mai departe” la Oradea

Miercuri, 29 aprilie, începând cu ora 14.00, va avea loc inaugurarea expoziției itinerante de fotografie „Lumina ce o ducem mai departe” la Secția Muzeul Orașului Oradea. Evenimentul este organizat de Muzeul Țării Crișurilor Oradea – Complex Muzeal, Asociația „Bihorenii din Banat”, Muzeul Municipal din Beiuș și Facultatea de Arte din cadrul Universității de Vest Timișoara, cu sprijinul Consiliului Județean Bihor și al Primăriei Municipiului Oradea.

Acasa Recente Radio Județe