Înapoi la știri

filarmonica de stat oradea duce muzica in toate colturile orasului in cadrul stagiunii estivale initio 2025

12 Aug 2025
3 minute min
Cristina Preda

filarmonica de stat oradea duce muzica in toate colturile orasului in cadrul stagiunii estivale initio 2025

În perioada 12 august - 5 septembrie, Filarmonica de Stat Oradea organizează o serie de concerte speciale în locații neconvenționale din oraș. Potrivit crisana.ro, evenimentele aduc muzica mai aproape de oameni prin spectacole în piețe, promenade, parcuri și chiar în cetate.

În cadrul acestei ediții, programul este unul dintre cele mai bogate, acoperind stiluri muzicale variate, de la muzică klezmer, valsuri viennese și piese de Broadway, până la muzică de film și repertorii clasice sau contemporane interpretate cu rafinament.

Deschiderea festivalului a avut loc pe 12 august, în Sinagoga Neologa Sion, cu un concert klezmer. Cea mai nouă surpriză este prezentarea primei audiții naționale a lucrării „Axion Esti” de Mikis Theodorakis, cu participarea lui Richard Balint, Florin Estefan și Sorin Paina. Potrivit site-ului menționează, acest eveniment va avea loc pe 24 august, la ora 19.00, la Teatrul de Stat din Oradea.

Publicul are ocazia să urmărească și trei concerte majore: „Pop Simfonic la Catedrala” în Piața Unirii pe 19 august, „CineMusic” în curtea cetății pe 29 august și „A Gamer’s Symphony” în același loc pe 5 septembrie. Toate aceste spectacole sunt conduse de dirijorii Andrei Tudor și Stefan Geiger și vor include cor și orchestră.

În plus, programul include recitaluri în aer liber în locații precum Promenada Crisului Repede, Piața Ferdinand, Palatul Baroc sau curțile cetății. Aceste spectacole diversificate implică formate instrumentale variate, de la cvartete de coarde la ansambluri mixte sau recitaluri solo, și acoperă un repertoriu larg, de la muzică klezmer și jazz, până la Bach și muzică contemporană.

Filarmonica de Stat Oradea își propune astfel să îmbine muzica cu comunitatea, consolidând legătura dintre artă și oameni. Potrivit, citând sursa, totodată, inițiativa reflectă angajamentul instituției de a promova muzica de calitate și de a oferi acces liber la cultură, fiind o adevărată ambasadoare a valorilor artistice în oraș.

Alte postari din Cultura
Cultura

Filarmonica de Stat Oradea sprijină tinerii artiști pe scena „Enescu – Bartók”

Filarmonica de Stat Oradea le oferă tinerilor artiști în formare ocazia de a performa pe scena prestigioasă a sălii „Enescu – Bartók”, contribuind astfel la dezvoltarea carierei lor. Conform crisana.ro, acest demers face parte din proiectul FIL Nouveau/Feel Young, dedicat susținerii celor mai promițători muzicieni emergenți.

Cultura

Eveniment special pentru mame la Hotel DoubleTree by Hilton Oradea

Joi, 30 aprilie, de la ora 18.00, Hotel DoubleTree by Hilton Oradea va găzdui „Girls’ Night Out Pentru Mame”, o seară dedicată în mod special femeilor. Potrivit crisana.ro, evenimentul marchează lansarea volumului de debut al Marietei Murg, intitulat „Până în rai și înapoi de un infinit de ori”, și promite momente de relaxare și socializare.

Cultura

Deschiderea expoziției „Lumina ce o ducem mai departe” la Oradea

Miercuri, 29 aprilie, începând cu ora 14.00, va avea loc inaugurarea expoziției itinerante de fotografie „Lumina ce o ducem mai departe” la Secția Muzeul Orașului Oradea. Evenimentul este organizat de Muzeul Țării Crișurilor Oradea – Complex Muzeal, Asociația „Bihorenii din Banat”, Muzeul Municipal din Beiuș și Facultatea de Arte din cadrul Universității de Vest Timișoara, cu sprijinul Consiliului Județean Bihor și al Primăriei Municipiului Oradea.

Acasa Recente Radio Județe