Înapoi la știri

O autoare română își povestește viața și drumul spre scris în timpul pandemiei

22 Jun 2025
4 minute min
Maria Simionescu

O autoare română își povestește viața și drumul spre scris în timpul pandemiei

Începând din anul 2020, o perioadă marcată de pandemie și incertitudine, o femeie din România a început să scrie povești despre propria viață. Cei doi ani de restricții, ca urmare a virusului COVID-19, au fost pentru ea un timp de reflecție și acomodare cu noua realitate. Potrivit acesteia, timpul nu se oprește niciodată pentru nimeni, dar pandemie a dat peste cap ritmul vieții și a făcut oamenii să fie mai atenți la ceea ce contează cu adevărat.

Chiar dacă avea deja experiență profesională, după patru ani de pensie, femeia lucra la o firmă privată și își amintește cum, în acea perioadă, șoselele erau aproape pustii. "Ne-am adaptat măsurilor, pentru că nu aveam altă soluție", notează ea. În acea perioada, pentru a face față situației, și-a regăsit pasiunea pentru scris și a început să pună pe hârtie amintiri din viața ei, într-un proiect personal intitulat "Viața mea, ca o poveste!".

Cartea a fost finalizată în ianuarie 2021, fiind publicată pe cont propriu, fără ajutorul unei edituri, și a primit un ISBN de la Biblioteca Națională. Într-un gest de mândrie și curaj, a trimis șapte exemplare pentru depozit legal și a tipărit, de la început, 200 de exemplare. Ea a avut grijă de promovare și distribuție, descriind totul ca pe o muncă de Sisif, dar cu satisfacții mari.

Conform celor spuse de autoare pe site-ul crisana.ro, ea nu a scris pentru bani, ci pentru suflet, având în vedere că nu intenționa să se îmbogățească din această activitate. "Dacă am fi tipărit milioane de exemplare, cu un leu profit, poate ar fi fost altceva, dar am făcut totul din dragoste pentru literatură și pentru cititori", explică ea. Impactul pozitiv al cărții, feedback-ul cititorilor și aprecierea criticilor de artă au fost cele mai mari recompense pentru efortul depus.

Deși nu a fost niciodată preocupată de profit, femeia a avut bucuria să vadă că poveștile ei sunt apreciate și că au impact asupra oamenilor. "Mi-am împlinit visul de a avea cartea mea în bibliotecă", adaugă ea, menționând că în această perioadă de a doua tinerețe se simte mai liniștită și recunoscătoare pentru sănătate și pentru dragostea dintre ea și soțul ei, Dănuț.

Potrivit sursei, această autoare continuă să fie activă, mergând mai departe cu munca ei, chiar și după multe decenii. Ea subliniază că fiecare carte pe care o scrie po artă o lecție de viață, atât pentru ea, cât și pentru cititori, și că cele mai valoroase experiențe se găsesc în cuvinte.

Alte postari din Cultura
Cultura

Filarmonica de Stat Oradea sprijină tinerii artiști pe scena „Enescu – Bartók”

Filarmonica de Stat Oradea le oferă tinerilor artiști în formare ocazia de a performa pe scena prestigioasă a sălii „Enescu – Bartók”, contribuind astfel la dezvoltarea carierei lor. Conform crisana.ro, acest demers face parte din proiectul FIL Nouveau/Feel Young, dedicat susținerii celor mai promițători muzicieni emergenți.

Cultura

Eveniment special pentru mame la Hotel DoubleTree by Hilton Oradea

Joi, 30 aprilie, de la ora 18.00, Hotel DoubleTree by Hilton Oradea va găzdui „Girls’ Night Out Pentru Mame”, o seară dedicată în mod special femeilor. Potrivit crisana.ro, evenimentul marchează lansarea volumului de debut al Marietei Murg, intitulat „Până în rai și înapoi de un infinit de ori”, și promite momente de relaxare și socializare.

Cultura

Deschiderea expoziției „Lumina ce o ducem mai departe” la Oradea

Miercuri, 29 aprilie, începând cu ora 14.00, va avea loc inaugurarea expoziției itinerante de fotografie „Lumina ce o ducem mai departe” la Secția Muzeul Orașului Oradea. Evenimentul este organizat de Muzeul Țării Crișurilor Oradea – Complex Muzeal, Asociația „Bihorenii din Banat”, Muzeul Municipal din Beiuș și Facultatea de Arte din cadrul Universității de Vest Timișoara, cu sprijinul Consiliului Județean Bihor și al Primăriei Municipiului Oradea.

Acasa Recente Radio Județe