Înapoi la știri

Expozitie de fotografie semnata de Camelia Busu la Galeria "Stefan Vilidar Istvan"

30 Jul 2024
3 minute min
Ion Ionescu

Expozitie de fotografie semnata de Camelia Busu la Galeria "Stefan Vilidar Istvan"

Galeria "Stefan Vilidar Istvan", situată în cadrul Centrului Expozițional EFA Oradea, amplasat în Palatul Principar al Cetății Medievale, va fi gazda unei expoziții de artă fotografică realizată de jurnalista Camelia Busu. Evenimentul personal cuprinde o selecție de 24 de fotografii, având tema "Free pass in fata scenei".

Camelia Busu are o experiență de peste 30 de ani în domeniul jurnalismului și colaborează cu cotidianul Jurnal bihorean încă de la înființarea acestuia, totodată fiind activă și în cadrul Bihor Online. În anul precedent, a publicat o carte la Editura Belvedere intitulată "Confesiuni din backstage", care include 38 de interviuri cu personalități din lumea muzicii folk și rock românești, detaliind și procesul de realizare al fiecărei discuții.

Deși nu se consideră fotograf profesionist, Camelia folosește un aparat de fotografiat digital Nikon D7100 pentru a surprinde momentele importante din cadrul diverselor evenimente desfășurate în Oradea. Aceasta mărturisește: "Mă descurc cu un aparat de fotografiat obișnuit, fără să fi urmat un curs de fotografie. Prietenii mei artişti fotografi s-au străduit să mă convingă să mă înscriu la un curs de fotografie, dar până acum nu am reușit să îmi fac timp. Ceea ce știu sigur este că îmi place să fac fotografii la evenimente. Iubesc mai ales fotografia de concert sau de festival. Îmi place să caut unghiuri, lumi și umbre, expresii."

Jurnalista recunoaște că surprinderea momentelor specifice este o adevărată provocare, având în vedere natura dinamică a concertelor. "Trebuie să aștepți lumina perfectă, să surprinzi poziția, grimasa, gestul, și de multe ori toate aceste condiții nu se suprapun pentru o imagine reușită. Dar satisfacția pe care o am atunci când descarc cardul și descopăr cadre bune este foarte mare. Fiecare fotografie expusă în cadrul expoziției prezintă, de fapt, povestea unui moment," a mai adăugat Camelia Busu.

Vernisajul expoziției va avea loc astăzi, 30 iulie, la ora 18.00, în prezența autoarei, în Galeria "Matei Stegerean". Expoziția va putea fi vizitată zilnic, între orele 08.00 și 20.00, până pe 28 august. Accesul pentru public este gratuit.

Alte postari din Cultura
Cultura

Filarmonica de Stat Oradea sprijină tinerii artiști pe scena „Enescu – Bartók”

Filarmonica de Stat Oradea le oferă tinerilor artiști în formare ocazia de a performa pe scena prestigioasă a sălii „Enescu – Bartók”, contribuind astfel la dezvoltarea carierei lor. Conform crisana.ro, acest demers face parte din proiectul FIL Nouveau/Feel Young, dedicat susținerii celor mai promițători muzicieni emergenți.

Cultura

Eveniment special pentru mame la Hotel DoubleTree by Hilton Oradea

Joi, 30 aprilie, de la ora 18.00, Hotel DoubleTree by Hilton Oradea va găzdui „Girls’ Night Out Pentru Mame”, o seară dedicată în mod special femeilor. Potrivit crisana.ro, evenimentul marchează lansarea volumului de debut al Marietei Murg, intitulat „Până în rai și înapoi de un infinit de ori”, și promite momente de relaxare și socializare.

Cultura

Deschiderea expoziției „Lumina ce o ducem mai departe” la Oradea

Miercuri, 29 aprilie, începând cu ora 14.00, va avea loc inaugurarea expoziției itinerante de fotografie „Lumina ce o ducem mai departe” la Secția Muzeul Orașului Oradea. Evenimentul este organizat de Muzeul Țării Crișurilor Oradea – Complex Muzeal, Asociația „Bihorenii din Banat”, Muzeul Municipal din Beiuș și Facultatea de Arte din cadrul Universității de Vest Timișoara, cu sprijinul Consiliului Județean Bihor și al Primăriei Municipiului Oradea.

Acasa Recente Radio Județe