Înapoi la știri

Vernisajul expoziției artistului fotograf Tudor Chirila, la Galeria "Mezey Lajos" din Oradea

12 Sep 2024
4 minute min
Ion Ionescu

Vernisajul expoziției artistului fotograf Tudor Chirila, la Galeria "Mezey Lajos" din Oradea

Galeria "Mezey Lajos" din cadrul Centrului Expozițional EFA Oradea a fost gazda vernisajului expoziției personale a cunoscutului artist fotograf Tudor Chirila, care a avut loc miercuri, 11 septembrie. Expoziția, intitulată "Legenda mărului stacojiu", a atras un număr mare de iubitori ai artei fotografice.

Evenimentul a fost organizat de Asociația Internațională "Euro Foto Art" (AIEFA) în colaborare cu Summit Agro România și Muzeul Țării Crișurilor Oradea - Complex Muzeal. Dr. Cristina Pușcaș, reprezentantă a Muzeului Țării Crișurilor, a salutat audiența și l-a apreciat pe artistul fotograf, prezent în Oradea pentru a realiza un documentar pentru Televiziunea Română despre Cetatea medievală și Muzeul Orașului Oradea.

"Astăzi, asistăm la vernisajul unei expoziții de artă fotografică unice, iar mărul stacojiu este protagonistul acesteia", a declarat Cristina Pușcaș.

În cadrul discursului său, artistul fotograf Ștefan Toth Istvan AFIAP, ESFIAP, președintele AIEFA și curatorul expoziției, a subliniat complexitatea limbajului artistic fotografiei, care este în continuare în formare și căutare de locul său în familia artelor vizuale. „Expozantul a demonstrat că fotografia creativă este un gen pretențios, care permite explorarea vizuală a unui subiect bine definit, în acest caz, un măr stacojiu“, a adăugat acesta.

Tudor Chirila a exprimat bucuria de a expune la galeria ce poartă numele fostului său profesor, Ștefan Toth Istvan. „A avut loc un moment de inspirație, când am dorit să mănânc un măr stacojiu, care m-a determinat să realizez prima imagine. După această experiență, am continuat să creez noi lucrări“, a explicat Chirila.

La finalul vernisajului, președintele AIEFA a înmânat artistului un certificat de patronaj, având în vedere că expoziția va rămâne deschisă vizitatorilor timp de o lună.

Momentele muzicale ale evenimentului au fost susținute de artistul orădean de violă Thurzo Sandor Jozsef, alături de Alexandrina Chelu Schorr și Florian Chelu Madeva de la Filarmonica Oradea.

În memoria regretatului poet și eseist Ioan Moldovan, a fost păstrat un minut de reculegere.

Expoziția lui Tudor Chirila va putea fi vizitată la Muzeul Orașului Oradea până pe 11 noiembrie, de marți până duminică, între orele 10:00 și 18:00. Lucrările vor fi, de asemenea, prezentate pe ecranele din mijloacele de transport public din Oradea printr-un protocol semnat între AIEFA și OTL.

Alte postari din Cultura
Cultura

Filarmonica de Stat Oradea sprijină tinerii artiști pe scena „Enescu – Bartók”

Filarmonica de Stat Oradea le oferă tinerilor artiști în formare ocazia de a performa pe scena prestigioasă a sălii „Enescu – Bartók”, contribuind astfel la dezvoltarea carierei lor. Conform crisana.ro, acest demers face parte din proiectul FIL Nouveau/Feel Young, dedicat susținerii celor mai promițători muzicieni emergenți.

Cultura

Eveniment special pentru mame la Hotel DoubleTree by Hilton Oradea

Joi, 30 aprilie, de la ora 18.00, Hotel DoubleTree by Hilton Oradea va găzdui „Girls’ Night Out Pentru Mame”, o seară dedicată în mod special femeilor. Potrivit crisana.ro, evenimentul marchează lansarea volumului de debut al Marietei Murg, intitulat „Până în rai și înapoi de un infinit de ori”, și promite momente de relaxare și socializare.

Cultura

Deschiderea expoziției „Lumina ce o ducem mai departe” la Oradea

Miercuri, 29 aprilie, începând cu ora 14.00, va avea loc inaugurarea expoziției itinerante de fotografie „Lumina ce o ducem mai departe” la Secția Muzeul Orașului Oradea. Evenimentul este organizat de Muzeul Țării Crișurilor Oradea – Complex Muzeal, Asociația „Bihorenii din Banat”, Muzeul Municipal din Beiuș și Facultatea de Arte din cadrul Universității de Vest Timișoara, cu sprijinul Consiliului Județean Bihor și al Primăriei Municipiului Oradea.

Acasa Recente Radio Județe