Înapoi la știri

Vernisaj de artă fotografică la Oradea

25 Feb 2025
3 minute min
Maria Simionescu

Vernisaj de artă fotografică la Oradea

Astăzi, 26 februarie, la ora 18.00, are loc primul vernisaj în cadrul Centrului Expozițional EFA, în Galeria "Matei Stegerean", situat în Palatul Princiar al Cetății medievale Oradea. Conform crisana.ro, evenimentul va prezenta 29 de fotografii, atât alb-negru, cât și color, realizate de artiști fotografi din Canada și România.

Printre artiști se numără Constantin Liviu Demeter, Nicoleta Gabor, Ovidiu Gabor EFIAP, Radu Gabor, Laura Haiduc-Harris, Kenez Emese, Gheorghe Petrila EFIAP, Ovi D. Pop EFIAPd, Eugen Munteanu, Claudiu Szabo EFIAP, Stefan Toth Istvan AFIAP, ESFIAP și Gelu Vrabie. Lucrările expuse au fost acceptate și premiate la diverse Saloane naționale și internaționale de artă fotografică.

Expoziția va rămâne deschisă pentru public în Galeria "Stefan Vilidar Istvan" până pe 17 aprilie, zilnic, între orele 8.00 și 20.00, cu acces gratuit. În continuare, pe 27 februarie, de la ora 18.00, va fi vernisată o a doua expoziție, dedicată lucrărilor artistei fotograf Morvay-Szabo Edina-Eva EFIAP, în prezența acesteia.

Pe 28 februarie, vor avea loc două vernisaje de artă fotografică, ambele organizate sub auspiciile FIAP. Primul vernisaj va începe la ora 16.00, în Galeria "Mezey Lajos", etajul II al secției Muzeului Orașului Oradea. Această expoziție, desfășurată în parteneriat cu Muzeul "Țării Crișurilor" - Complex Muzeal, va include o selecție de 44 de fotografii deosebit de valoroase din creațiile artiștilor din 28 de organizații partenere ale AIEFA din diverse colțuri ale lumii.

Ultimul vernisaj din această săptămână va avea loc, de asemenea, pe 28 februarie, la ora 17.00, în Galeria "Euro Foto Art" din cadrul Centrului Expozitional FIAP, unde vor fi expuse lucrările membrilor AIEFA realizate în anul 2024. Momentele muzicale din cadrul vernisajelor vor fi susținute de artistul orădean de viola Thurzo Sandor Jozsef, reprezentant al Asociației Comunitare și Culturale Sola Fide.

Cele patru expoziții de artă fotografică sunt organizate de Asociația Internațională "Euro Foto Art", în parteneriat cu Summit Agro România, și vor fi deschise până pe 17 aprilie. Lucrările expuse vor fi, de asemenea, proiectate pe ecranele din mijloacele de transport din municipiul Oradea, datorită unui protocol semnat între AIEFA și OTL.

Alte postari din Cultura
Cultura

Filarmonica de Stat Oradea sprijină tinerii artiști pe scena „Enescu – Bartók”

Filarmonica de Stat Oradea le oferă tinerilor artiști în formare ocazia de a performa pe scena prestigioasă a sălii „Enescu – Bartók”, contribuind astfel la dezvoltarea carierei lor. Conform crisana.ro, acest demers face parte din proiectul FIL Nouveau/Feel Young, dedicat susținerii celor mai promițători muzicieni emergenți.

Cultura

Eveniment special pentru mame la Hotel DoubleTree by Hilton Oradea

Joi, 30 aprilie, de la ora 18.00, Hotel DoubleTree by Hilton Oradea va găzdui „Girls’ Night Out Pentru Mame”, o seară dedicată în mod special femeilor. Potrivit crisana.ro, evenimentul marchează lansarea volumului de debut al Marietei Murg, intitulat „Până în rai și înapoi de un infinit de ori”, și promite momente de relaxare și socializare.

Cultura

Deschiderea expoziției „Lumina ce o ducem mai departe” la Oradea

Miercuri, 29 aprilie, începând cu ora 14.00, va avea loc inaugurarea expoziției itinerante de fotografie „Lumina ce o ducem mai departe” la Secția Muzeul Orașului Oradea. Evenimentul este organizat de Muzeul Țării Crișurilor Oradea – Complex Muzeal, Asociația „Bihorenii din Banat”, Muzeul Municipal din Beiuș și Facultatea de Arte din cadrul Universității de Vest Timișoara, cu sprijinul Consiliului Județean Bihor și al Primăriei Municipiului Oradea.

Acasa Recente Radio Județe