Înapoi la știri

"Anul Avram Iancu" sărbătorit în 2024: Manifestări și lansări de carte

18 Jun 2024
5 minute min
Maria Simionescu

"Anul Avram Iancu" sărbătorit în 2024: Manifestări și lansări de carte

În anul 2024, românii vor comemora 200 de ani de la nașterea marelui revolutionar și luptător național, Avram Iancu. Autoritățile au declarat oficial acest an drept "Anul Avram Iancu", iar cu această ocazie sunt organizate numeroase manifestări și lanțări de scrieri omagiale dedicate eroului național.

Una dintre aceste manifestări este lansarea unei noi cărți semnate de istoricul Florian Dudaș, intitulată "Avram Iancu după Războiul național", apărută la Editura Primus din Oradea. Volumul, care se întinde pe mai mult de 350 de pagini, explorează viața și activitatea fostului prefect-general în deceniul care a urmat Revoluției și Războiului național pentru apărarea ființei românești a Transilvaniei. Autorul valorifică peste 200 de documente necunoscute, inclusiv legate de Avram Iancu, descoperite în Țara Moților.

Aceste mărturii, scrise în limbile germană, română și maghiară, iluminează diverse aspecte istorice importante: starea de spirit și doleanțele locuitorilor munților, legăturile cu revoluționarii români din exil, rolul esențial al lui Avram Iancu în apărarea drepturilor moților, călătoria împăratului Francisc Iosif prin Munții Apuseni, luptele de la Abrud și înarmarea moților, precum și despăgubirile de război acordate celor afectați de atrocitățile conflictului.

Un document de importanță majoră este un Protocol din anii 1852-1853, întocmit la Abrud pentru despăgubirea opincarului Ionuț Gherman din Abrud Sat. Martor fiind la luptă, Gherman a mărturisit: "În iarna anului 1849, la ordinul lui Iancu, am primit sarcina de la magistratul de atunci, Ioan Boer, să livrez 800 perechi de opinci... am putut livra doar 400 de perechi domnului Ioan Boer, care mi-a dat o chitanță în acest sens... însă aceasta mi-a fost luată de insurgenți împreună cu suma de 350 florini..."

Chestionat în această privință, Avram Iancu a confirmat la 27 iunie 1853: "Îmi amintesc că i-am ordonat viceprefectului de atunci, Dl. Ioan Boer, să cumpere mai multe perechi de sandale pentru miliția din orașul Abrud și satul Abrud-Sat..."

Un al doilea document semnat de Avram Iancu, datat din primăvara anului 1870, certifică faptul că, în timpul tulburărilor revoluționare din 1848/49, văduva Sulțiu Simonaș, din Abrud, a salvat viața mai multor familii maghiare expunându-se la mari riscuri personale. Acest gest altruist a fost răsplătit de furia mulțimii, care i-a luat o mare parte din avere.

Prin aceste documente, cartea lui Florian Dudaș oferă noi perspective asupra vieții lui Avram Iancu și a evenimentelor istorice din acea periodă. Prima parte a volumului este dedicată publicului larg, oferind informații noi și interesante despre eroul martir, în timp ce a doua parte, un corpus documentar, este de mare folos cercetătorilor și istoricilor.

Cartea poate fi achiziționată online, oferind acces nu doar la o mai bună înțelegere a trecutului, ci și la o apreciere mai profundă a sacrificiului și curajului lui Avram Iancu, care continuă să inspire generații întregi.

Alte postari din Cultura
Cultura

Filarmonica de Stat Oradea sprijină tinerii artiști pe scena „Enescu – Bartók”

Filarmonica de Stat Oradea le oferă tinerilor artiști în formare ocazia de a performa pe scena prestigioasă a sălii „Enescu – Bartók”, contribuind astfel la dezvoltarea carierei lor. Conform crisana.ro, acest demers face parte din proiectul FIL Nouveau/Feel Young, dedicat susținerii celor mai promițători muzicieni emergenți.

Cultura

Eveniment special pentru mame la Hotel DoubleTree by Hilton Oradea

Joi, 30 aprilie, de la ora 18.00, Hotel DoubleTree by Hilton Oradea va găzdui „Girls’ Night Out Pentru Mame”, o seară dedicată în mod special femeilor. Potrivit crisana.ro, evenimentul marchează lansarea volumului de debut al Marietei Murg, intitulat „Până în rai și înapoi de un infinit de ori”, și promite momente de relaxare și socializare.

Cultura

Deschiderea expoziției „Lumina ce o ducem mai departe” la Oradea

Miercuri, 29 aprilie, începând cu ora 14.00, va avea loc inaugurarea expoziției itinerante de fotografie „Lumina ce o ducem mai departe” la Secția Muzeul Orașului Oradea. Evenimentul este organizat de Muzeul Țării Crișurilor Oradea – Complex Muzeal, Asociația „Bihorenii din Banat”, Muzeul Municipal din Beiuș și Facultatea de Arte din cadrul Universității de Vest Timișoara, cu sprijinul Consiliului Județean Bihor și al Primăriei Municipiului Oradea.

Acasa Recente Radio Județe