Înapoi la știri

Mircea Cărtărescu, "Aventura literaturii" la Oradea - o întâlnire memorabilă cu un autor de renume

04 Mar 2024
5 minute min
Elena Dumitrescu
Aula Magna a Universității din Oradea a fost gazda unei întâlniri cu scriitorul Mircea Cărtărescu în data de 2 martie. Evenimentul s-a desfășurat în cadrul seriilor de întâlniri „Familia”, organizate de Biblioteca Județeană „Gheorghe Șincai” și revista „Familia”. Tema discuției a fost „Aventura literaturii”, subliniind importanța aventurii în procesul de creație și descoperire a universului literar. Cărtărescu a explicat: „Suntem într-un labirint imens și avem nevoie de curaj, de spirit de cercetare și de conștiința faptului că ești întotdeauna într-un pericol fericit. Dar fiecare aventură este răsplătită, iar fiecare carte este o lume diferită. În cărțile bune vei descoperi mereu ceva nou”. Moderatorul Dan-Liviu Boeriu l-a întrebat pe scriitor cum a regăsit orașul Oradea după o absență de 5 ani, iar acesta a declarat că a fost foarte bucuros să se întoarcă, considerând orașul unul dintre cele mai frumoase, mai prietenoase și mai empatici pe care le-a vizitat. Dialogul dintre cei doi a urmat o cronologie a vieții lui Cărtărescu, pornind de la amintirile din copilărie și până în prezent. Scriitorul a mărturisit că primul său contact cu literatura a fost de la vârsta de 2 ani, când mama sa îi citea o carte. El și-a petrecut copilăria într-o cămăruță modestă în care a învățat să citească. Cărtărescu a subliniat că, înainte de a deveni scriitor, a fost mereu un cititor pasionat și că acesta este cu adevărat chemarea sa. De la mama sa a primit o carte din Colecția „Povestiri științifico-fantastice”, care a schimbat complet perspectiva asupra lumii. Scriitorul a evocat și perioada anilor ’80, când a fost parte a generației optzeciste și a prieteniei sale cu alți scriitori precum Traian T. Coșovei, Florin Iaru și Ion Stratan. Cei patru au fost uniți de dragostea pentru cuvinte și de dorința de a schimba fața literaturii române. Cărtărescu a mărturisit că aceasta a fost cea mai frumoasă perioadă a vieții sale. Unul dintre subiectele centrale ale discuției a fost noua carte a lui Cărtărescu, „Theodoros”, pe care autorul a descris-o drept un roman plin de imaginație și aventuri. El a explicat că toate datele din carte sunt reale și au fost verificate și re-verificate, astfel că romanul este un fel de „1001 de nopți”. Discuția s-a îndreptat și asupra experiențelor scriitorului în America Latină, unde este iubit și apreciat de public. Cărtărescu a explicat că succesul într-un anumit spațiu cultural se datorează osmozei dintre scriitor și publicul său și că un autor iubit este unul înțeles. El a mai subliniat și importanța traducătorilor buni, care trebuie să cunoască cultura și lumea în care trăiește scriitorul. Cărtărescu a încheiat discuția cu o remarcă modestă despre munca sa, spunând că el încearcă să surprindă condiția umană în creațiile sale, fără a se plasa la un nivel superior în construcția literară. Întâlnirea s-a încheiat cu o sesiune de întrebări și răspunsuri cu publicul, urmată de o sesiune de autografe.
Alte postari din Cultura
Cultura

Eveniment special pentru mame la Hotel DoubleTree by Hilton Oradea

Joi, 30 aprilie, de la ora 18.00, Hotel DoubleTree by Hilton Oradea va găzdui „Girls’ Night Out Pentru Mame”, o seară dedicată în mod special femeilor. Potrivit crisana.ro, evenimentul marchează lansarea volumului de debut al Marietei Murg, intitulat „Până în rai și înapoi de un infinit de ori”, și promite momente de relaxare și socializare.

Cultura

Filarmonica de Stat Oradea sprijină tinerii artiști pe scena „Enescu – Bartók”

Filarmonica de Stat Oradea le oferă tinerilor artiști în formare ocazia de a performa pe scena prestigioasă a sălii „Enescu – Bartók”, contribuind astfel la dezvoltarea carierei lor. Conform crisana.ro, acest demers face parte din proiectul FIL Nouveau/Feel Young, dedicat susținerii celor mai promițători muzicieni emergenți.

Cultura

Deschiderea expoziției „Lumina ce o ducem mai departe” la Oradea

Miercuri, 29 aprilie, începând cu ora 14.00, va avea loc inaugurarea expoziției itinerante de fotografie „Lumina ce o ducem mai departe” la Secția Muzeul Orașului Oradea. Evenimentul este organizat de Muzeul Țării Crișurilor Oradea – Complex Muzeal, Asociația „Bihorenii din Banat”, Muzeul Municipal din Beiuș și Facultatea de Arte din cadrul Universității de Vest Timișoara, cu sprijinul Consiliului Județean Bihor și al Primăriei Municipiului Oradea.

Acasa Recente Radio Județe