Înapoi la știri

Lansarea volumului "Basarabia - dainuire romaneasca prin istorie si limba" la Universitatea din Oradea

09 Dec 2024
5 minute min
Maria Simionescu

Lansarea volumului "Basarabia - dainuire romaneasca prin istorie si limba" la Universitatea din Oradea

Biblioteca Universității din Oradea a fost locul de desfășurare a lansării volumului "Basarabia - dainuire romaneasca prin istorie si limba", scris de istoricul Ion Eremia, director al Centrului de Studii Interdisciplinare "Silviu Dragomir" din Chișinău, eveniment ce a avut loc luni, 9 decembrie. Lucrarea a fost elogiată de profesorul Gabriel Moisa, decan al Facultății de Istorie, Relații Internaționale, Științe Politice și Științele Comunicării (FIRISPSC), care a declarat că este "una din cele mai reprezentative lucrări ale profesorului Ion Eremia".

La eveniment a participat și rectorul Universității de Stat a Republicii Moldova, profesorul Igor Sarov, prin intermediul unei conexiuni online. Sarov l-a descris pe Ion Eremia ca fiind "un patriarh al istoriei relațiilor Moldovei cu Rusia" și a menționat că lectura volumului său i-a adus "deosebită satisfacție". Gabriel Moisa l-a caracterizat pe Eremia drept "un istoric militant" pentru sufletul, limba și identitatea națională, subliniind importanța contribuției acestuia la promovarea culturii și identității române.

Prorectorul Universității din Oradea, Sorin Sipos, a evidențiat faptul că lucrarea lui Eremia este "o colecție de studii publicate într-un singur volum legat de istoria românilor din Basarabia" și a apreciat subtitlul acesteia ca fiind "foarte actual". De asemenea, Sipos a anunțat că volumul marchează o premieră în colaborarea dintre universitățile din Oradea și Chișinău, fiind prima dată când acestea publică o carte comună, ceea ce condiționează un parteneriat strategic.

Sipos a subliniat că Eremia este un istoric "sensibil la suferințele românilor aflați sub dominație străină" și a detaliat cum, de la începutul secolului XVIII, Rusia a implementat un proiect de expansiune în Balcani, sub pretextul panslavismului. La rândul său, decanul Facultății de Istorie și Filosofie de la Universitatea de Stat din Moldova, Igor Bercu, a afirmat că participarea sa la acest eveniment a fost "un privilegiu" și a evidențiat calitatea surselor folosite de Eremia în cartea sa.

Bercu a subliniat complexitatea și importanța temelor tratate de Eremia, subliniind eforturile istoricilor ruși în susținerea procesului de rusificare. Radu Rominasu, directorul Departamentului de Istorie al FIRISPSC, a declarat că lucrarea reprezintă "o contribuție semnificativă la studiile istorice despre provincia dintre Prut și Nistru" și a lăudat alegerea sintagmei "dainuire românească", referindu-se la abilitatea poporului român de a-și păstra identitatea culturală.

Ion Eremia a menționat că lucrarea sa este rezultatul unei preocupări ce a început în 1982 și a exprimat scepticism față de "prietenia" rusă, concluzionând că „nu am văzut mult trâmbițata prietenie a rușilor, nici dorința noastră de a intra în Imperiul Rus”.

Alte postari din Cultura
Cultura

Filarmonica de Stat Oradea sprijină tinerii artiști pe scena „Enescu – Bartók”

Filarmonica de Stat Oradea le oferă tinerilor artiști în formare ocazia de a performa pe scena prestigioasă a sălii „Enescu – Bartók”, contribuind astfel la dezvoltarea carierei lor. Conform crisana.ro, acest demers face parte din proiectul FIL Nouveau/Feel Young, dedicat susținerii celor mai promițători muzicieni emergenți.

Cultura

Eveniment special pentru mame la Hotel DoubleTree by Hilton Oradea

Joi, 30 aprilie, de la ora 18.00, Hotel DoubleTree by Hilton Oradea va găzdui „Girls’ Night Out Pentru Mame”, o seară dedicată în mod special femeilor. Potrivit crisana.ro, evenimentul marchează lansarea volumului de debut al Marietei Murg, intitulat „Până în rai și înapoi de un infinit de ori”, și promite momente de relaxare și socializare.

Cultura

Deschiderea expoziției „Lumina ce o ducem mai departe” la Oradea

Miercuri, 29 aprilie, începând cu ora 14.00, va avea loc inaugurarea expoziției itinerante de fotografie „Lumina ce o ducem mai departe” la Secția Muzeul Orașului Oradea. Evenimentul este organizat de Muzeul Țării Crișurilor Oradea – Complex Muzeal, Asociația „Bihorenii din Banat”, Muzeul Municipal din Beiuș și Facultatea de Arte din cadrul Universității de Vest Timișoara, cu sprijinul Consiliului Județean Bihor și al Primăriei Municipiului Oradea.

Acasa Recente Radio Județe