Înapoi la știri

La Muzeul Țării Crisurilor a avut loc conferința "Regina Maria - o română adevărată"

11 May 2025
4 minute min
Simona Stan

La Muzeul Țării Crisurilor a avut loc conferința "Regina Maria - o română adevărată"

La Muzeul Țării Crisurilor din Oradea, a avut loc recent conferința intitulată "Regina Maria - o română adevărată". Evenimentul a fost organizat în colaborare cu Consiliul Județean Bihor, Primăria Municipiului Oradea și Librăriile Cărturești și a fost susținută de Georgeta Filitti, membru de onoare al Academiei Române. Conform crisana.ro, conferința a fost deschisă de prof. univ. dr. Gabriel Moisa, managerul muzeului, care a mulțumit pentru prezența doamnei academician și a apreciat interesul publicului pentru tema propusă.

În cadrul sesiunii, Gabriel Moisa a menționat că evenimentul se încadrează în Zilele Muzeului Țării Crisurilor, care au debutat pe 8 mai cu două activități importante, respectiv o expoziție dedicată "Fericiților episcopi martiri greco-catolici români" și conferința despre Regina Maria. În debutul conferinței, Georgeta Filitti l-a citat pe Petre Carp, care spunea că „noi suntem un popor atât de norocos, încât nici n-avem nevoie de guvern”, adăugând că „în momente dificile s-a întâmplat ceva care să ne salveze”.

Doamna Filitti a evocat cum aducerea pe tron a principelui Carol a influențat istoria țării, făcând referire la căsătoria acestuia cu principesa Maria, descrisă ca fiind "cea mai frumoasă prințesă din Europa". Aceasta a menționat impactul pozitiv pe care Regina Maria l-a avut asupra societății românești, afirmând că "a fost un noroc pentru noi" datorită legăturilor sale nobile și influenței sale pozitive.

În continuare, Filitti a caracterizat-o pe Regina Maria ca pe un personaj important în peisajul politic al vremii, subliniind că jurnalele ei reflectă un caracter generos și corect. „Cei care i-au citit jurnalele pot să constate că a fost un caracter extraordinar. Să fim iubitori și să respectăm istoria”, a spus doamna academician.

După prezentarea conferinței, a urmat o sesiune de întrebări din partea publicului, iar la final a avut loc lansarea volumului "Regina Maria a României. Însămnări zilnice 1932", publicat de Editura Omnium. Georgeta Filitti a prezentat cartea împreună cu dr. Stejărel Olaru, directorul editurii. Olaru a menționat că editura va publica anual însemnările reginei până în 1938, având la dispoziție manuscrisul original păstrat la Arhivele Naționale în limba engleză.

Preasfinția Sa Virgil Bercea, episcopul greco-catolic de Oradea, a adus mulțumiri doamnei Filitti pentru eforturile sale în promovarea personalităților istorice românești. Acesta a subliniat importanța Reginei Maria și a amintit vizita sa la Oradea împreună cu regele Ferdinand. Evenimentul a atras un public numeros, care a rămas cu răbdare pentru a obține autografe de la autoarea cărții.

Alte postari din Cultura
Cultura

Filarmonica de Stat Oradea sprijină tinerii artiști pe scena „Enescu – Bartók”

Filarmonica de Stat Oradea le oferă tinerilor artiști în formare ocazia de a performa pe scena prestigioasă a sălii „Enescu – Bartók”, contribuind astfel la dezvoltarea carierei lor. Conform crisana.ro, acest demers face parte din proiectul FIL Nouveau/Feel Young, dedicat susținerii celor mai promițători muzicieni emergenți.

Cultura

Eveniment special pentru mame la Hotel DoubleTree by Hilton Oradea

Joi, 30 aprilie, de la ora 18.00, Hotel DoubleTree by Hilton Oradea va găzdui „Girls’ Night Out Pentru Mame”, o seară dedicată în mod special femeilor. Potrivit crisana.ro, evenimentul marchează lansarea volumului de debut al Marietei Murg, intitulat „Până în rai și înapoi de un infinit de ori”, și promite momente de relaxare și socializare.

Cultura

Deschiderea expoziției „Lumina ce o ducem mai departe” la Oradea

Miercuri, 29 aprilie, începând cu ora 14.00, va avea loc inaugurarea expoziției itinerante de fotografie „Lumina ce o ducem mai departe” la Secția Muzeul Orașului Oradea. Evenimentul este organizat de Muzeul Țării Crișurilor Oradea – Complex Muzeal, Asociația „Bihorenii din Banat”, Muzeul Municipal din Beiuș și Facultatea de Arte din cadrul Universității de Vest Timișoara, cu sprijinul Consiliului Județean Bihor și al Primăriei Municipiului Oradea.

Acasa Recente Radio Județe