Înapoi la știri

Deschiderea Salonului cultural oradean la Muzeul "Iosif Vulcan"

21 Jan 2025
4 minute min
Cristina Preda

Deschiderea Salonului cultural oradean la Muzeul "Iosif Vulcan"

Ieri, la Muzeul "Iosif Vulcan" din Oradea, a avut loc deschiderea Salonului cultural oradean, un eveniment inițiat de profesorul universitar Ion Simut, care se dorește a fi organizat lunar. La acest eveniment au participat oameni de cultură, poeti, artiști, scriitori și profesori, care au venit să se alăture acestui dialog cultural.

Prof. univ. dr. habil. Gabriel Moisa, managerul Muzeului Țării Crișurilor, a deschis evenimentul cu un discurs în care a subliniat importanța acestui salon, menționând posibilitatea desfășurării ulterior în Sala de conferințe a muzeului, în funcție de numărul participanților. "Am primit cu bucurie propunerea domnului Simut, deoarece Oradea are o elită culturală cu care, din păcate, ne întâlnim prea rar. Sunt sigur că va fi un eveniment de succes, o manifestare de o înaltă ținută", a declarat Moisa, mulțumind tuturor pentru prezență.

Ion Simut, inițiatorul acestui salon, și-a dorit să le ofere celor prezenți un spațiu de întâlnire între diferitele forme de artă, inclusiv literatură, muzică, arte vizuale, teatru și film. "S-ar crea o zonă de intersecție între teme și stiluri actuale, dar și o ocazie de a se întâlni personalități din aceste domenii, care, deși sunt aproape, nu comunică între ele", a explicat profesorul. El a precizat că salonul nu va funcționa ca un cenaclu sau un club de lectură, ci mai degrabă ca o revistă culturală vorbită, având în vedere că lectura pe hârtie devine tot mai puțin practică.

În cadrul primei ediții a Salonului, au fost discutate diverse subiecte, printre care prezentarea "Nicolae Balota în anul centenarului" de Carmen Andrei, lansarea revistei studenților de la Litere "Între timp" de Anca Tomoioaga, o lectură de poezii de Dumitru Branc, și analiza a două lucrări recente: romanul "Zavaidoc în anul iubirii" de Doina Ruști, prezentat de Alexandra Olah, și volumul de poezii "Se face liniște în mine" de Ana Blandiana, discutat de Viorel Chiriță.

La eveniment a fost prezent și Preasfinția Sa Virgil Bercea, episcopul greco-catolic de Oradea, alături de alți invitați care au venit să sprijine această inițiativă culturală. Salonul se dovedește a fi un punct de plecare pentru promovarea artei și literaturii în Oradea.

Alte postari din Cultura
Cultura

Filarmonica de Stat Oradea sprijină tinerii artiști pe scena „Enescu – Bartók”

Filarmonica de Stat Oradea le oferă tinerilor artiști în formare ocazia de a performa pe scena prestigioasă a sălii „Enescu – Bartók”, contribuind astfel la dezvoltarea carierei lor. Conform crisana.ro, acest demers face parte din proiectul FIL Nouveau/Feel Young, dedicat susținerii celor mai promițători muzicieni emergenți.

Cultura

Eveniment special pentru mame la Hotel DoubleTree by Hilton Oradea

Joi, 30 aprilie, de la ora 18.00, Hotel DoubleTree by Hilton Oradea va găzdui „Girls’ Night Out Pentru Mame”, o seară dedicată în mod special femeilor. Potrivit crisana.ro, evenimentul marchează lansarea volumului de debut al Marietei Murg, intitulat „Până în rai și înapoi de un infinit de ori”, și promite momente de relaxare și socializare.

Cultura

Deschiderea expoziției „Lumina ce o ducem mai departe” la Oradea

Miercuri, 29 aprilie, începând cu ora 14.00, va avea loc inaugurarea expoziției itinerante de fotografie „Lumina ce o ducem mai departe” la Secția Muzeul Orașului Oradea. Evenimentul este organizat de Muzeul Țării Crișurilor Oradea – Complex Muzeal, Asociația „Bihorenii din Banat”, Muzeul Municipal din Beiuș și Facultatea de Arte din cadrul Universității de Vest Timișoara, cu sprijinul Consiliului Județean Bihor și al Primăriei Municipiului Oradea.

Acasa Recente Radio Județe