Înapoi la știri

Compozitori români prezenți la Filarmonica Orădeană - Melani Mestre vine pentru un concert de violonă și orchestră

14 Feb 2024
4 minute min
Simona Stan
In primul rând, concertul simfonic al Filarmonicii de State Oradea din data de 8 februarie a prezentat cu succes doi compozitori remarcabili: Beethoven și Bernstein, care, cu stilul inovator și încărcat de semnificații, au influențat epoca în care au compus. Și în această săptămână, Filarmonica de Stat Oradea îi aduce în prim plan pe doi compozitori cu stiluri diferite: Antonín Dvořák și Melani Mestre. Primul a fost activ în secolul al XIX-lea și începutul secolului al XX-lea, în timp ce Melani Mestre este un compozitor contemporan, născut în 1976. Cu toate acestea, amândoi provin din țări cu o puternică tradiție muzicală, dezvoltată în perioada Școlilor Naționale. Dvořák este considerat cel mai important compozitor ceh al tuturor timpurilor, iar Melani Mestre a moștenit tradiția muzicală spaniolă de la predecesorii săi, cel mai importat fiind Manuel de Falla. Concertul programat pentru data de 15 februarie, de la ora 19.00, în sala de concerte "Enescu - Bartók", va fi dirijat de Hermann Szabolcs și îl va avea ca solist pe violonistul Nagy Kálmán. Potrivit informațiilor furnizate de Filarmonica orădeană, programul concertului va începe cu Uvertura "Carnaval" de Dvořák, o lucrare programatică care reflectă stilul autentic al compozitorului, deși uneori a fost criticat pentru compozițiile sale cu program. Atmosfera spaniolă va fi reprezentată prin "Violintango - concert pentru vioară și orchestră de coarde", compusă de Melani Mestre, care evidențiază stilul său latin cu influențe puternice din America de Sud și cultura spaniolă. Partea a doua a concertului va fi dedicată genului simfonic, prin prezentarea "Simfoniei a IV-a în re minor, op. 13, B 41" de Dvořák, un gen la care compozitorul a excelat în perioada sa de maturitate. Este demn de menționat că, la Oradea, Uvertura "Carnaval" a fost interpretată pentru prima dată în 8 iunie 1959, la Teatrul de Stat, sub conducerea maestrului Liviu Florea, directorul Orchestrei Filarmonicii de Stat din Oradea. Acest eveniment a avut un succes atât de mare, încât biletele s-au epuizat, fiind necesare două concerte în aceeași zi pentru a mulțumi publicul. La concertul din Oradea de joi, compozitorul Melani Mestre se va afla în sală, pentru a marca premiera orchestrei cu lucrarea sa "Violintango". Această creație a fost scrisă în februarie 2009, în orașul ucrainean Lviv și este dedicată violonistei Nataliya Borysyuk, membră a Orchestrei Simfonice din Lviv. Scopul acestei piese este de a explora stilul tangoului prin toate resursele tehnice și muzicale ale viorii, fără a se limita la un simplu tango pentru vioară și orchestră sau un concert în stil tango." Astfel, publicul poate experimenta o nouă perspectivă asupra acestui gen muzical fascinant. Această seară muzicală va fi una specială și cu siguranță o experiență de neuitat pentru iubitorii de muzică clasică din Oradea. Așa cum a fost menționat de reprezentanții Filarmonicii de Stat Oradea, concertul din 15 februarie nu trebuie ratat!
Alte postari din Cultura
Cultura

Eveniment special pentru mame la Hotel DoubleTree by Hilton Oradea

Joi, 30 aprilie, de la ora 18.00, Hotel DoubleTree by Hilton Oradea va găzdui „Girls’ Night Out Pentru Mame”, o seară dedicată în mod special femeilor. Potrivit crisana.ro, evenimentul marchează lansarea volumului de debut al Marietei Murg, intitulat „Până în rai și înapoi de un infinit de ori”, și promite momente de relaxare și socializare.

Cultura

Filarmonica de Stat Oradea sprijină tinerii artiști pe scena „Enescu – Bartók”

Filarmonica de Stat Oradea le oferă tinerilor artiști în formare ocazia de a performa pe scena prestigioasă a sălii „Enescu – Bartók”, contribuind astfel la dezvoltarea carierei lor. Conform crisana.ro, acest demers face parte din proiectul FIL Nouveau/Feel Young, dedicat susținerii celor mai promițători muzicieni emergenți.

Cultura

Deschiderea expoziției „Lumina ce o ducem mai departe” la Oradea

Miercuri, 29 aprilie, începând cu ora 14.00, va avea loc inaugurarea expoziției itinerante de fotografie „Lumina ce o ducem mai departe” la Secția Muzeul Orașului Oradea. Evenimentul este organizat de Muzeul Țării Crișurilor Oradea – Complex Muzeal, Asociația „Bihorenii din Banat”, Muzeul Municipal din Beiuș și Facultatea de Arte din cadrul Universității de Vest Timișoara, cu sprijinul Consiliului Județean Bihor și al Primăriei Municipiului Oradea.

Acasa Recente Radio Județe